Info şi Ascahi sunt lideri

cupa liceelor3
Joi, pe terenul sintetic de la stadionul Municipal, s-au disputat meciurile etapei a patra în Cupa Liceelor „1 Decembrie”, la minifotbal. Cel mai spectaculos meci din grupa A s-a disputat între elevii de la Informatică şi Forestier. Pădurarii au condus cu 3 – 1 la pauză, dar în final s-au văzut învinşi cu 3 – 4, după ce Info a avut o repriză a doua perfectă şi au marcat golul victoriei, în prelungiri, pe contraatac. Pentru Info au marcat Dogariu, Baciu, Nica şi Movilă, iar pentru Forestier a înscris I. Radu de trei ori. „Au avut 2 – 0 şi 3 – 1, dar la pauză profesorul ne-a spus că se poate câştiga şi acest meci. Am marcat repede după pauză şi am vrut să câştigăm. Apoi am jucat din ce în ce mai bine şi savurăm o victorie spectaculoasă”, a declarat Alex Baciu, elev în clasa a XII – a D, la liceul de Informatică. În celălalt meci al grupei A, Rareş s-a impus cu 8 – 3 în faţa celor de la Roznov şi au acumulat primele trei puncte la prima ediţie a Cupei Liceelor la minifotbal.
1. Informatică 3 3 0 0 13-8 9p
2. Forestier 4 2 1 1 14-9 7p
3. Cartianu 3 1 1 1 10-9 4p
4. Rareş 3 1 0 2 12-13 3p
5. Roznov 3 0 0 3 5-15 0p
În grupa B, elevii de la Dimitrie Leonida sunt ciuca bătăilor, realizând o altă contraperformanţă, după ce au pierdut cu 0 – 21 disputa cu Asachi. Pentru aceştia din urmă au marcat Apostol 14 goluri, Frănţugu 6 şi Rebegea 1. „Îmi place foarte mult fotbalul şi am acceptat fără reţinere să particip la această competiţie. Am vrut să joc chiar la nivel profesionist, dar mă limitez la a juca doar în campionatul de minifotbal. Religia nu îmi permite să joc sâmbăta”, a spus Mihai Nica, elev în clasa a XI – a, la liceul Gheorghe Asachi. În celălalt meci din grupă, Hogaş a trecut cu 6 – 2 de Auto.
1. Asachi 3 3 0 0 39-1 9p
2. Hogaş 4 3 0 1 38-9 9p
3. Auto 3 2 0 1 22-9 6p
4. Economic 3 0 0 3 4-26 0p
5. Leonida 3 0 0 3 1-59 0p