În sfârşit, VICTORIE

chia-ceah Concordia Chiajna – FC Ceahlăul 0 – 1 (0 – 1). A marcat, Rodrigues 17’

Stadion: Concordia, teren bun, vreme frumoasă, spectatori, cca. 500

Concordia: Matache – Stan, Maftei, Lovin, Alves, Bucurică(Muşat 81’) – Boldrin, Madeira, Grigorie(Purece 63’) – Serediuc, Dina(Florea 59’). Antrenor, Marius Şumudică.

FC Ceahlăul: Calancea – Chirieletti(Gheorghiu 80’), Gorea, Wellyson, Kneif – Tabacariu, Achim, Ştefănescu – Popadiuc(Chitoşcă 70’), Balint, Rodrigues(Rusu 80’). Antrenor, Ze Maria.

Cartonaşe galbene: Madeira 27’, Maftei 51’, Alves 84’/Balint 25’, Chirieletti 28’, Kneif 35’

Cartonaş roşu: Gorea 77’

Arbitrii: Marius Avram – central, Bogdan Gheorghe, Gabriel Stroe – asistenţi, Eduard Ioniţă – rezervă

Observatori: Victor Berbecaru, Mihai Stancu.

Ceahlăul Piatra Neamţ a obţinut 3 puncte de aur în etapa a 23-a a ligii întâi, după ce s-a impus luni seară cu 1 – 0 în confruntarea din deplasare cu Concordia Chiajna. Victoria de la Ilfov este prima pentru formaţia pietreană din retur, prima sub era Ze Maria şi totodată prima după aproape 6 luni de zile. Ultimul succes în campionat pentru fotbaliştii pietreni a datat tocmai de pe data de 29 august, atunci când s-au impus cu 2 – 0 tot în faţa echipei lui Marius Şumudică. Din cauza numeroaselor probleme de lot, principalul Ze Maria a fost nevoit să improvizeze primul 11-zece pentru jocul de la Chiajna. Astfel, pentru prima dată a apărut în formula de start italianul Chirieletti, care a jucat pe partea dreaptă, Wellyson a fost retras fundaş central, Kneif a evoluat pe stânga, iar Rodrigues a debutat şi el în tricoul galben-negrilor la acest meci, după ce a fost adus în iarnă la echipă. Brazilianul Rodrigues a avut un debut de vis la Ceahlăul, el reuşind să marcheze chiar la primul joc, iar reuşita sa a adus 3 puncte formaţiei din Piatra Neamţ. Partida de la Chiajna a început cu formaţia gazdă mai prezentă în atac, însă nici elevii lui Ze Maria au jucat retras şi au avut multe urcări către careul advers. Totuşi, Concordia a avut primele situaţii de gol la poarta lui Calancea, prin Boldrin, Bucurică şi Alves, însă goal-kepper-ul pietrean a fost atent şi a reţinut. Oaspeţii au deschis scorul în minutul 17, după o acţiune pe partea stângă plecată de la Popadiuc. Acesta a trecut uşor de adversarul direct a centrat perfect cu piciorul stâng şi Rodrigues, singur în careu, a trimis plasat cu capul în poartă, fără nicio şansă pentru Matache. Autorul golului pietrean este Francisco Wagsely Rodrigues de Sousa Filho, are 25 de ani, 1,83 metri, 75 de kilograme, iar în 2014 a înscris 23 de goluri în 26 de partide pentru formaţia Mikkelin Palloilijat din Finlanda. Jucătorul a debutat mai târziu pentru Ceahlăul deoarece a avut unele probleme cu cartea verde, care a ajuns mai târziu din Brazilia. „Nu cred că sunt erou, sunt doar încă un jucător care dă sută la sută. Cum am spus, toată echipa a jucat foarte bine şi acum ne luptăm să ieşim din această situaţie”, a spus imediat după meci autorul golului de la Chiajna. Golul i-a descătuşat pe jucătorii pietreni care au evoluat bine şi după minutul 17, în faţa unei echipe care a arătat mult mai modest decât runda trecută când a bătut pe Dinamo. A fost 1 – 0 la pauză, iar Ceahlăul a început bine şi repriza a doua, cu o situaţie bună de gol a lui Popadiuc, care a trimis cu efect din afara careului, dar mingea s-a dus pe lângă poartă. A urmat şutul puternic al lui Ştefănescu, însă pe centru şi Matache a reţinut. Cea mai mare situaţie de gol a gazdelor s-a produs în minutul 71, când Boldrin, dintr-o poziţie foarte bună, a şutat mult peste poartă, fiind incomodat şi de un fundaş advers. În minutul 77, oaspeţii au rămas în 10 oameni, după ce Gorea a primit destul de uşor direct cartonaş galben, pentru un fault în postură de ultim apărător. Din lovitura liberă acordată, Lovin a şutat slab, fără emoţii pentru Calancea. A urmat o fază aproape similară la marginea careului advers, când Chitoşcă a fost faultat de un adversar, dar centralul Avram a dat doar galben. A executat Achim de la 18 metri, dar mingea s-a dus peste poartă. Pietrenii au reuşit să se apere destul de bine şi în 10 oameni, meciul a fost prelungit cu 4 minute, dar până la ultimul fluier nu s-a mai întâmplat nimic şi partida s-a încheiat cu victoria destul de meritată a formaţiei din Piatra Neamţ, care ia astfel o gură de oxigen în ceea ce priveşte salvarea de la retrogradare. Succesul de luni poate fi şi un moral excelent pentru elevii lui Ze Maria în rundele următoare, când vor întâlni formaţii apropiate valoric, cum ar fi Viitorul Voluntari sau FC Braşov. „A fost o partidă în care ambele echipe au jucat bine. Pentru noi a fost şi mai dificil pentru că am avut două înfrângeri consecutive cu Steaua şi Dinamo în care nu meritam să pierdem. Mai mult, Concordia venea după două victorii consecutive, dar băieţii au fost de aur şi ne-am impus. Am jucat extraordinar. Noi încercăm să câştigăm toate partidele, sunt toate nişte finale pentru noi. Asta le-am spus şi băieţilor, să nu ne intereseze ce fac ceilalţi şi să ne vedem de drumul nostru. Speranţele sunt mult. Avem 11 finale de jucat, 11 partide dificile, contra unor echipe care sunt aproape de noi în clasament”, a spus, după meci antrenorul Ze Maria. După victoria de la Chiajna, FC Ceahlăul a ajuns la 19 puncte, este în continuare pe poziţia a 16-a în clasament, dar s-a apropiat la 6 puncte de primul loc neretrogradabil. De partea cealaltă, Concordia a coborât pe 11, cu 26 de puncte, după un joc care l-a nemulţumit pe Marius Şumudică. „În această seară, totul a fost contra noastră. Am avut ghinion în prima repriză, iar pe parcurs am pierdut din luciditate. Echipa adversă ne-a marcat un gol la singura ocazie pe care au avut-o. N-am gestionat foarte bine această perioadă după jocul cu Dinamo. Am făcut nuntă, ne gândeam deja la tragerea la sorţi pentru cupele europene”, a spus principalul de la Chiajna. Campionatul ligii întâi se va întrerupe timp de două săptămâni, pentru a permite naţionalei României pregătirea şi disputarea meciului cu Insulele Faroe, din preliminariile Euro 2016, programat duminică la Ploieşti. În runda următoare, Ceahlăul va evolua pe teren propriu cu Viitorul Voluntari, în etapa cu numărul 24.