Impresii pozitive din Olanda

Prima experiență la un concurs internațional a fost una mai mult decât utilă pentru trei dintre cei mai talentați jucători de tenis de la clubul Condor din Piatra Neamț. Maia Todirițe, Ioana Rachieru și Matei Iftode au concurat la finele lunii februarie la primul lor turneu în străinătate, Dutch Bowl International, în Olanda, și au avut posibilitatea să își măsoare forțele și valoarea cu sportivi din întreaga lume. Cea mai bună performanță a fost realizată de Maia Todirițe, care în final s-a clasat pe locul al treilea la categoria 10 ani fete. Considerată de specialiști una dintre favorite la obținerea primului loc, eleva antrenorului Romeo Stoica a avut un concurs excelent la Gendringen, localitatea care a găzduit competiția, însă a avut ghinionul să întâlnească în semifinale o jucătoare foarte bună din Marea Britanie, o stângace cu foarte multe calități, care în cele din urmă a câștigat concursul. Maia Todirițe a pierdut cu 2-6, 1-6 în fața sportivei britanice, a câștigat celelalte 3 dispute, iar în final s-a situat pe locul al treilea.

„Noi ne-am dorit locul întâi cu Maia, care a jucat foarte bine, însă partida cu sportiva din Marea Britanie a fost foarte grea. A întâlnit un adversar foarte puternic, bine pregătit, care a pierdut singurele ghemuri în fața jucătoarei noastre“, a declarat antrenorul Romeo Stoica.

Tot la 10 ani fete, Ioana Rachieru, și ea o sportivă de mare perspectivă de la clubul Condor, a intrat mai timorată în competiție și a pierdut primele două jocuri în fața unor adversare din Olanda și Austria și s-a impus în alte două întâlniri, cu jucătoare din Anglia și Thailanda. Ea a jucat ulterior în turneul pentru locurile 9-12 și s-a clasat în final pe poziția a noua. Din păcate, Matei Iftode, un sportiv legitimat la clubul Condor, dar care numai vara se pregătește sub comanda lui Romeo Stoica deoarece familia lui locuiește în Italia, nu a câștigat niciun meci la Dutch Bowl International.

„Ioana Rachieru a avut emoții destul de mari la primul ei concurs din afară, am simțit-o timorată, și a început mai greu competiția, dar apoi s-a descătușat și a jucat din ce în ce mai bine. Matei Iftode, care se află puțin în urmă cu pregătirea, nu a reușit să obțină niciun succes, însă pentru amândoi, participarea la acest concurs a fost una benefică. Per total, pentru toți cei 3 sportivi ai noștri, experiența din Olanda a fost una foarte utilă. Sunt jucători talentați, copii buni, primul pas a fost făcut și trebuiau scoși la concursurile din afară. Eu sper ca ei să mai participe în acest an, măcar la o competiție de asemenea anvergură, pentru că îi ajută foarte mult“, mai declarat Romeo Stoica.

Pentru rezultatele obținute în Olanda, sportivii de la clubul Condor au primit cupe și medalii. Pe lângă turneul propriu-zis și întâlnirea cu antrenorul fostei mari jucătoare de tenis, Kim Clijsters, Maia, Ioana, Matei și antrenorul Romeo Stoica, au avut posibilitatea să viziteze mai multe atracții turistice din zona localității Gendringen, inclusiv o impunătoare grădină zoologică la Arnhem, unde au stat aproape jumătate de zi.

Următorul concurs ar fi în Spania

Următorul concurs internațional pentru sportivii clubului Condor ar fi în Spania, Cupa Movistar, de la Mallorca, o competiție patronată de academia de tenis a lui Rafael Nadal. Întrecerea din peninsula Iberică debutează pe data de 25 martie, iar cei care vor decide dacă se va merge acolo vor fi părinții copiilor, cei care suportă cheltuielile de deplasare și concurs.

Antrenorul Romeo Stoica și-ar dori ca elevii lui să mai aibă o experiență internațională, care le va fi de folos pentru anii următori, când vor evolua la categorii superioare de vârstă. „Prima categorie de vârstă în care se ține un punctaj internațional este 12 ani, și de aceea, mulți părinți nu doresc să-și ducă copiii la concursuri de 10 ani, unde nu se punctează, ci se primesc doar cupe și diplome. Însă, pentru ei, ar fi benefic să mai meargă la un astfel de turneu afară, iar cel din Spania se pretează pe ceea ce ne dorim deoarece este la fel ca cel din Olanda, cu participare numeroasă de pe întreg globul. Voi vorbi zilele următoare cu părinții, și împreună cu ei vom decide dacă mergem sau nu în Spania“, a spus Romeo Stoica.

Până la plecarea în Spania, dacă se merge sau nu, sportivii de la clubul Condor mai au programate în această perioadă turnee la Roman și Onești.

Fotbal

CSM Roman debutează astăzi în retur

La finele acestei săptămâni va debuta returul în liga a treia la fotbal, acolo unde, în seria întâi, este angrenată și CSM Roman, formație care a încheiat prima parte a sezonului pe poziția a cincea în clasament, cu 25 de puncte. Primul adversar pentru elevii lui Gabi Țapu și Iosif Susanu va fi AFC Odorheiu Secuiesc, grupare care a încheiat turul pe locul 14 în serie, cu doar 8 puncte. Cu toate acestea, romașcanii vor avea parte de un meci destul de greu, deoarece cei de la Odorhei au început o colaborare cu formația din Miercurea Ciuc și și-au schimbat aproape în totalitate echipa față de prima parte a sezonului. Popa și compania s-au pregătit destul de bine în această iarnă, s-au antrenat pe plan local și au susținut și mai multe jocuri test. Tehnicienii de la CSM vor începe returul cu un lot de 19 fotbaliști, dintre care 4 sunt nou veniți.

„Sunt mulțumit de lotul pe care îl avem la ora actuală, am adus 2 juniorii de la LPS Roman de care aveam nevoie, a revenit Florean, și a venit Scânteie, de la Bacău. Cu ce mai aveam noi, zic că ne-am mai antrenat, avem și acoperiri pe posturi, putem schimba și juniorii așa cum prevede regulamentul și e clar că vrem să debutăm cu dreptul în retur. E primul meci oficial din noul an, jucăm acasă, și ne dorim cu toții să câștigăm. Nu va fi ușor, toate partidele din retur vor fi foarte grele. Terenul se prezintă în condiții destul de bune, nu am intrat pe el în această perioadă, pentru a-l proteja, doar ieri băieții au făcut un ușor antrenament, și nu cred că vor fi probleme de acest gen“, a declarat principalul Gabi Țapu.

În tur, la Odorheiu Secuiesc, CSM Roman s-a impus cu 2-0 prin dubla lui Marin.

Partida dintre CSM Roman și ACS Odorheiu Secuiesc se joacă astăzi, de la ora 15, și va fi supervizată de Ion Pop, din Bacău.

Tot în prima rundă din 2017 se mai joacă partidele Olimpia Râmnicu Sărat – CSM Pașcani, Atletico Vaslui – AFK Miercurea Ciuc, Aerostar Bacău – Sportul Chișcani, Știința Miroslava – AFC Hărman, SC Bacău – Avântul Valea Mărului, Sporting Liești – Olimpic Cetate Râșnov, iar Metalosport Galați va sta.

Handbal

HCF joacă în capitală cu Dinamo

Handbalistele de la HCF Piatra Neamț vor întâlni astăzi, în deplasare, pe Dinamo București, în etapa cu numărul 18 a diviziei A. Toate jocurile din această rundă se dispută cu două zile mai devreme decât era stabilit inițial, iar elevele lui Dan Valentin au o misiune foarte grea pe terenul celei de-a doua clasate, Dinamo, grupare care are șanse foarte mari ca din sezonul viitor să joace în Liga Național. Trupa din șoseaua Ștefan cel Mare se află pe locul 2 în clasament, are un singur meci pierdut, chiar în fața liderului Rapid, și beneficiază de un lot valoros de jucătoare și de un buget pe măsură pentru a promova pe prima scenă. De partea cealaltă, fetele de la Piatra Neamț au impresionat plăcut în actuala stagiune, ultima dată chiar runda trecută când au bătut acasă cu 28-27, echipa pe locul 3, CS Buzău. În tur, la Piatra Neamț, bucureștencele s-au impus cu 36-26.

Duelul din capitală începe la ora 18 și este arbitrat de cuplul Chirițoiu – Neagu, din Ialomița.

Tot în etapa a 18-a mai sunt programate jocurile, SCM Pitești – Știința Bacău, Șc. 181 București – Rapid București, CSM II București – CNOT Iași, Știința București – Neptun Constanța, CS Buzău – CSU Târgoviște și Activ Plopeni – Spartac București.

Handbal

CSM Roman deschide etapa cu numărul 20

La finele acestei săptămâni se vor disputa partidele rundei a 20-a în Liga Națională, iar în prologul etapei, la Brăila, Dunărea din localitate primește vizita fetelor de la CSM Roman. Partida se anunță derby-ul acestei runde, în condițiile în care se întâlnesc două dintre cele mai bune echipe din campionat, care în ultimii ani au cochetat cu locurile fruntașe și au reprezentat România în cupele europene. După un start excelent de campionat, fetele de la Brăila au mai scăzut din turații în ultima perioadă și, deși s-au întărit considerabil în iarnă, inclusiv cu antrenorul Costică Buceschi, au pierdut teren în fața liderului, CSM București. Totuși, Dunărea Brăila se află pe locul 2 în clasament, are 34 de puncte, și este singura formație din campionat care în actuala stagiune a bătut deținătoarea Ligii Campionilor, CSM București. De partea cealaltă, fetele de la Roman și-au revenit după o perioadă de criză de 3 etape, iar în ultima rundă au bătut cu 29-23, acasă, pe Corona Brașov. În tur, la Roman, Dunărea s-a impus cu 20-18 în fața CSM-ului.

Confruntarea de astăzi are ca oră de start 17 și va fi condusă de cuplul Stark – Ștefan, din București și Prahova.

Tot în această etapă se mai joacă, SCM Craiova – HC Zalău, Universitatea Cluj – Danubius Galați, Măgura Cisnădie – Unirea Slobozia, Corona Brașov – CSM Bistrița, iar HCM Râmnicu Vâlcea și CSM București vor sta.