Horia şi Borca vor juca finala Cupei României pe judeţ

poza judetVictoria Horia şi Bradul Borca, două dintre cele mai în formă formaţii din liga a patra, s-au calificat în finala Cupei României, faza judeţeană, după ce s-au impus, destul de previzibil, în partidele din semifinale pe care le-au susţinut în deplasare. Cea mai echilibrată semifinală a fost cea de la Cordun, acolo unde Moldova din localitate a primit vizita vecinilor de la Horia. După un meci dominat de la un capăt la altul de formaţia vizitatoare, jucătorii de la Horia s-au impus în final cu 2 – 0, după ce la pauză au condus cu 1 – 0. Oaspeţii au deschis scorul în minutul 30, prin fostul jucător de la FC Ceahlăul, Angelo Alistar. Trupa lui Constantin Leonte a controlat jocul în continuare, iar dominarea a fost concretizată şi pe tabela de marcaj, la jumătatea reprizei a doua, când Alexandru Braiş a marcat pentru 2 – 0 şi a irosit orice şansă privind formaţia învingătoare. Victoria Horia s-a calificat meritat în ultimul act al competiţiei, acolo unde va întâlni pe Bradul Borca, formaţie care s-a impus cu 2 – 1 în confruntarea din deplasare cu Tineretul Cândeşti. Jucătorii de la Borca au revenit spectaculos în partea a doua, după ce la pauză au fost conduşi cu 1 – 0. După succesul de la Cordun, Victoria Horia şi-a îndeplinit ambele obiective propuse pentru acest sezon, calificarea în finala judeţeană a Cupei României şi calificarea în play off în campionat. „Consider că a fost un meci la discreţia noastră, cred că a fost un joc frumos dominat de noi de la un capăt la altul. Am întâlnit o echipă cu moralul la pământ, după ce a ratat calificarea în play off, şi care îşi punea mari speranţe să ajungă măcar în finala cupei, pentru a demonstra investiţiile făcute, însă noi am evoluat foarte bine tactic, nu le-am lăsat multe spaţii către poartă şi în concluzie am câştigat pe merit. Aşteptăm finala, suntem optimişti şi ar fi păcat dacă am ajuns până aici să nu ne dorim să câştigăm cupa şi să jucăm împotriva unei formaţii de liga a treia”, a spus Constantin Leonte, antrenorul de la Horia. În partida de miercuri, Victoria a evoluat cu următoarea formulă de echipă: Stoica, Alistrar, Andrei, Gârlă, R. Ursu, C. Braiş, A. Braiş, Alex. Cojocaru, Bălăjel, Găucan şi Morţun, iar după pauză au mai intrat Stângaciu, Apostol, Moşneagu şi And. Cojocaru. Finala Cupei României dintre Victoria Horia şi Bradul Borca se va disputa miercuri, 20 mai, de la ora 17.30, pe stadionul din Horia, pe terenul echipei considerate mai slab clasate în momentul de faţă în ierarhia ligii a patra.

Liga a treia se apropie de final

Astăzi sunt programate partidele rundei a 24-a, antepenultima a campionatului, în liga a treia la fotbal, acolo unde sunt angrenate toate cele 3 formaţii din judeţul Neamţ. Ceahlăul II Piatra Neamţ va întâlni pe teren propriu pe Sporting Lieşti, într-un derbi al echipelor din partea a doua a clasamentului. Elevii lui Vali Avădanei vin după succesul categoric, 3 – 0, de la Zagon şi speră să lege două succese la rând printr-o victorie în faţa grupării gălăţene. Jucătorii pietreni trebuie să răzbune şi eşecul din tur, când au pierdut categoric cu 0 – 4 la Lieşti. Înainte de duelul direct de astăzi, gazdele sunt ultimele în clasament, cu 9 puncte, în timp ce Sporting ocupă poziţia a zecea, cu 12 puncte. Tot pe teren propriu va evolua şi Petrotub Roman, care astăzi va da piept cu Aerostar Bacău, revelaţia returului în seria întâi. Romaşcanii au pierdut ultimele 5 meciuri la rând şi vor să îşi spele evoluţiile slabe printr-un succes cu băcăoanii. În tur, la Bacău, Petrotub a pierdut cu 2 – 4. În clasament, gazdele sunt pe 6, cu 26 de puncte, în timp ce oaspeţii sunt pe 5, cu 35 de puncte. Singura formaţie care va juca în deplasare este Cetatea Tg. Neamţ, care mâine se va deplasa la Miercurea Ciuc pentru duelul cu AFK din localitate. Oaspeţii sunt favoriţi la victorie pentru că au până acum un retur aproape perfect şi pentru că stau mult mai bine în clasament decât echipa lui Robert Ilyeş. Cetatea ocupă poziţia a patra, cu 36 de puncte, în timp ce harghitenii sunt pe locul 7, cu 25 de puncte. În tur, la Tg. Neamţ, elevii lui Daniel Zavate s-au impus cu 2 – 0, după golurile lui Păiuş şi Dutciuc. Toate meciurile din liga a treia se vor juca de la ora 18. În celelalte partide din seria întâi se întâlnesc: Bucovina Rădăuţi – Ştiinţa Miroslava şi CSM Paşcani – FC Zagon. Bucovina Pojorâta şi Sepsi Sf. Gheorghe stau.