Horia a câștigat derbiul cu Ion Creangă

fotbal judet Ultimul sfârșit de săptămână a programat partidele rundei a șasea în liga a patra la fotbal, o etapă care a programat unul dintre eternele derbiuri, dintre două formații care se cunosc foarte bine și care sunt și vecine zonale, Victoria Horia și Voința Ion Creangă.

După un joc destul de echilibrat, încheiat la egalitate după primele 45 de minute, scor 0-0, gazdele de la Horia s-au impus în cele din urmă cu 1-0, după ce au marcat unicul gol în repriza a doua. Victoria de duminică a fost a cincea pentru elevii lui Constantin Leonte, în timp ce pentru Voința Ion Creangă a reprezentat primul eșec din acest sezon.

Cele două echipe au același număr de puncte, 15, sunt vecine de clasament, împărțindu-și locurile 3 și 4, și sunt printre favorite la calificarea în play-off-ul campionatului.

Etapa a șasea din liga a patra a consemnat 5 victorii ale gazdelor, două succese pentru formațiile vizitatoare, dar și un rezultat de egalitate, cel de la Vânători Neamț, acolo unde Zimbrul din localitate a fost ținut în șah, 1-1, de Teiul Poiana Teiului, după ce la pauză scorul era același, 1-1. Nou înscrisă în eșalonul 4, LPS Piatra Neamț nu reușește până acum să facă față adversarilor, iar juniorii de la liceul pietrean au mari probleme în actuala stagiune, pierzând din nou la un scor destul de mare.

Duminică, LPS Piatra Neamț a cedat cu 1-8 meciul din deplasare cu Cimentul Bicaz, una dintre echipele care s-a întărit foarte bine în această vară și care prin vocea antrenorului Cristi Luca și-a anunțat ca principal obiectiv calificarea la play off. Juniorii de la LPS sunt ultimii în clasament, au un singur punct, au marcat doar 3 goluri și au primit 40, în comparație cu colegii de la LPS Roman care în această rundă au fost aproape să plece cu un punct de la Cordun, unde au cedat greu, 2-3, cu Moldova din localitate, după ce la pauză scorul a fost egal, 1-1.

Singura formație care a câștigat până acum toate jocurile este campioana Speranța Răucești, care duminică cu 2-0, în deplasare, de Voința Dobreni. Runda cu numărul 7 se va disputa duminică, 27 septembrie, și va propune un duel interesant la Ion Creangă, între Voința din localitate și Cimentul Bicaz.

În altă ordine de idei, șefii de la AJF Neamț au anunțat că perioada de transferări la ligile a patra și a cincea s-a prelungit până pe 25 septembrie. Așadar, echipele interesate să își întărească loturile, mai au două zile la dispoziție pentru achiziționa sau a ceda jucători.

Rezultate, etapa 6

Cimentul Bicaz – LPS Piatra Neamț 8-1 (4-1)

Victoria Horia – Voința Ion Creangă 1-0 (0-0)

Voința Dobreni – Speranța Răucești 0-2 (0-0)

Bradul Roznov – Bradul Borca 0-2 (0-2)

Tineretul Cândești – Voința Rediu 1-0 (1-0)

Zimbrul Vânători Neamț – Teiul Poiana Teiului 1-1 (1-1)

Moldova Cordun – LPS Roman 3-2 (1-1)

Zimbrul Pâncești – Unirea Tămășeni 8-0 (5-0)

16. LPS Piatra Neamț  6  0  1  5  3-40  1p

Tot duminică s-au disputat și partidele rundei a patra în cele două serii din liga a cincea unde, la fel ca și în eșalonul 4, nu s-au înregistrat incidente majore, iar rezultatele au fost stabilite doar pe teren. În seria întâi, Voința Botești este singura grupare cu maxim de puncte, 12, în timp ce în seria a doua, până acum, lupta pentru primele locuri se va da între Zorile Urecheni și Flacăra Brusturi. Interesant este faptul că Voința Bozieni, din seria întâi, este până acum singura formație care nu a primit încă gol în actuala stagiune, din cele două ligii, însă cei drept după doar 3 meciuri disputate.