Hogaşul e cea mai tare

volei onss
Voleibalistele de la Liceul Calistrat Hogaş au câştigat prima ediţie a „Festivalului Voleiului Nemţean ”, competiţie care s-a desfăşurat sâmbătă la sala mică şi sala Polivalentă şi care a fost dedicată echipelor feminine din liceele din judeţul Neamţ. În ultimul act al competiţiei, sportivele de la Hogaş s-au impus cu 2 – 0 în faţa rivalelor de la Petru Rareş. Pe poziţia a treia s-au situat voleibalistele de la Economic, care au trecut cu 2 – 1, în finala mică, de Spiru Haret. S-a jucat după sistemul cel mai bun din 3 seturi, iar un set s-a disputat până la 25. În semifinale, Rareş a trecut de Economic cu 2 – 0, iar Hogaş s-a impus cu acelaşi scor în faţa fetelor de la Spiru Haret. Nu au fost prezente la acest concurs liceele Gheorghe Cartianu şi Informatică. Toate sportivele au primit câte o diplomă de participare, iar primele 3 clasate au fost premiate cu câte un tricou din partea organizatorilor, Direcţia de Sport a Judeţului Neamţ, Inspectoratul Şcolar Neamţ, Asociaţia Judeţeană de Volei Neamţi şi clubul Unic Piatra Neamţ. Competiţia de volei de la Piatra Neamţ a făcut parte şi din calendarul Olimpiadei Naţionale a Sportului Şcolar şi se înscrie în seria manifestărilor legate de cei 50 de ani de la înfiinţarea clubului Unic. Sâmbătă, va fi organizat din nou un astfel de turneu, dar de această dată pentru echipele din şcolile gimnaziale. „Din punctul nostru de vedere, al Direcţiei de Sport, cred că a fost o competiţie reuşită. Păcat că nu a fost prezent mai mult public, dar cei care au fost prezenţi la sală s-au simţit foarte bine. Au fost jocuri atractive, interesante şi cu răsturnări de scor. Interesant, Hogaşul, care a câştigat competiţia, a pierdut meciul din grupă cu Petru Rareş, iar apoi a învins-o în finală. A fost o propagandă şi a noastră, a organizatorilor, de a promova acest sport în rândul tinerilor din şcolile şi liceele nemţene, şi cred că ne-am atins scopul”, a spus Gheorghe Paisa, preşedinte al DSJN.