HCM s-a înclinat la Zalău

hcm romanHC Zalău – HCM Roman 24 – 17 (13 – 12)

Handbalistele de la HCM Roman au pierdut la o diferenţă de 7 goluri, scor 17 – 24, confruntarea din deplasare cu HC Zalău, din etapa a 12-a, penultima a turului, din Liga Naţională. Elevele pregătite de Florentin Pera au avut parte de o deplasare lungă şi o partidă grea în fieful echipei pregătite de Gheorghe Tadici dar, după ceea ce s-a întâmplat în prima repriză, se părea că pot realiza un rezultat bun. HCM Roman a deschis scorul prin Horobeţ, dar gazdele şi-au revenit repede şi s-au desprins ulterior la 6 – 2, în minutul 10, şi la 9 – 6, în minutul 20. Din acel moment, handbalistele de la Roman au avut o revenire spectaculoasă, şi au trecut în avantaj, 10 – 9, după ce Agrigoroaei, Stoleru şi Horobeţ, de două ori, au înscris de 4 ori consecutiv. A fost şi 12 – 11 pentru HCM, ultima dată când echipa din Roman a condus în această dispută. Handbalistele lui Gheorghe Tadici au făcut o repriză a doua mult mai bună, au fructificat aproape fiecare atac şi s-au impus în final destul de confortabil cu 24 – 17. În repriza a doua, formaţia din Roman a înscris doar 5 goluri, iar cele mai bune marcatoare din tabăra oaspete au fost Horobeţ, Crap, Băbeanu şi Stoleru, toate cu câte 3 goluri. Iuganu şi Agrigoroaei au marcat câte două goluri, iar Câlnici a punctat o singură dată. De la formaţia condusă de Gheorghe Tadici s-a remarcat Puiu, autoare a 9 goluri, în timp ce Ciuciulete a înscris de 5 ori. Confrunatrea de la Zalău a fost ultima pentru echipa romaşcană, înainte de duelul cu Skuru IK, din Suedia, din turul al treilea al Cupei Cupelor. Partida se joacă pe 15 sau 16 noiembrie la sala Sporturilor din Roman, iar antrenorii de la Roman sunt preocupaţi să aibă lotul valid la acest joc cu nordicele. „Am încredere că echipa se va mobiliza la maxim pentru duelurile cu formaţia din Suedia, şi de aceea partida de la Zalău a fost o repetiţie utilă înainte de primul joc cu Skuru. Vrem să ne calificăm în turul următor al competiţiei. Mihalschi are ceva probleme minore, nu este recuperată 100%. Următoarea partidă din campionat va fi cea cu Unirea Slobozia, de pe teren propriu, din ultima etapă a turului şi cred că se va disputa pe 20 noiembrie”, a spus antrenorul Florentin Pera după partida de la Zalău. În urma eşecului de duminică, HCM Roman a rămas cu 20 de puncte şi a căzut pe poziţia a şasea în clasament. „Vreau să remarc jocul făcut de către Ciuciulete şi Constantinescu, care nu sunt la capacitatea maximă, ele nefiind refăcute complet după accidentările suferite. Mihaela Cheţa a apărat bine în repriza a doua. Urmează ultima etapă, cea de la Vâlcea, unde sper să jucăm şi mai bine, comparativ cu meciul cu Romanul”, a spus după joc şi principalul gazdelor, Gheorghe Tadici. În celelalte partide ale rundei a 12-a s-au consemnat rezultatele: Unirea Slobozia – HCM Baia Mare 21 – 33, Dunărea Brăila – HCM Rm. Vâlcea 27 – 26, CSM Ploieşti – Cetate Deva 28 – 23, Universitatea Cluj – Corona Braşov 24 – 35, Mureşul Tg. Mureş – CSM Bucureşti 18 – 26 şi SCM Craiova – Universitatea Constanţa 29 – 24.

1.HCM Baia Mare  12  11  0  1  373-266  33p

2. SCM Craiova  12  11  0  1  278-236  33p

3. CSM Bucureşti  12  10  0  2  340-242  29p

4. Corona Braşov  12  9  2  1  350-266  29p

5. Dunărea Brăila  12  7  0  5  328-308  21p

6. HCM Roman  12  6  2  4  277-284  20p

7. HC Zalău  12  5  1  6  300-304  16p

8. CSM Ploieşti  12  5  0  7  277-307  15p