HCM Roman s-a oprit în optimi

hcm-midtjFC Midtjylland – HCM Roman 29 – 21 (15 – 14)

Handbalistele de la HCM Roman au pierdut cu 21 – 29 şi manşa retur din optimile de finală ale Cupei Cupelor, disputată duminică după amiază, în deplasare, cu puternica formaţie daneză, FC Midtjylland. În condiţiile în care au cedat cu 20 – 24 şi manşa tur din urmă cu o săptămână de la Roman, elevele antrenorilor Florentin Pera şi Viorel Lazăr au ratat calificarea în sferturile de finală ale competiţiei, acolo unde va merge gruparea daneză, care s-a calificat cu scorul general de 53 – 41. În ciuda faptului că veneau după eşecul din tur, dar şi a unei deplasări destul de obositoare până la Ikast, locul de desfăşurare al partidei, fetele de la Roman au început destul de promiţător meciul cu danezele şi în prima repriză au reuşit să conducă cu 8 – 4 şi 8 – 6. Impulsionate de cei aproximativ 2000 de spectatori prezenţi în tribune, handbalistele daneze au reuşit să întoarcă rezultatul în favoarea lor, iar la pauză conduceau cu 15 – 14. Cu toate acestea, oaspetele au început destul de bine şi repriza a doua şi în minutul 35 au egalat la 16. Experienţa gazdelor a fost până la urmă esenţială şi a făcut diferenţa în cele două manşe, FC Midtjylland reuşind să se desprindă la jumătatea reprizei a doua decisiv, în timp ce formaţia din Roman nu a putut ţine pasul cu adversarul. Gazdele au condus cu 22 – 17, în minutul 48, o diferenţă aproape imposibilă de remontat, şi după ceea ce s-a întâmplat în tur, iar fetele de la Roman au cedat în final la o diferenţă de 8 goluri, scor 29 – 21 pentru formaţia daneză, care astfel s-a calificat meritat în faza superioară a competiţiei. Cea mai eficientă jucătoare de la HCM Roman în partida de duminică a fost muntenegreanca Jasna Toskovic, care a marcat 9 goluri. Pentru formaţia de la malul Moldovei au mai punctat Băbeanu 6 goluri, Iuganu şi Stoleru câte două goluri, Agrigoroaei şi Chitacu câte un gol. „Am avut o serie de ratări, inclusiv 7 mingi care au lovit barele porţii, am avut şi ghinion. În prima parte a jocului, echipa noastră s-a ridicat la un nivel foarte bun şi mă bucură faptul că am reuşit să îmbunătăţim jocul. În repriza a doua, pe fondul unei oboseli acumulate în timp, s-a văzut o scădere a ritmului. Vom încerca să facem în aşa fel încât fetele să se recupereze cât mai repede. Sunt mulţumit de atitudinea jucătoarelor şi le felicit pentru prestaţia din această dublă manşă, în faţa unui adversar mult mai valoros. De asemenea, felicit şi stafful tehnic, este un pas înainte şi pentru ei, o experienţă. Din acest moment ne vom concentra atenţia pentru obţinerea unui loc cât mai bun în campionat. Cred că această experienţă europeană este un plus pentru echipa noastră”, a spus Lucian Micu, preşedintele de la HCM Roman. De la formaţia daneză, în partida de duminică, cele mai bune jucătoare au fost Jacobsen şi Jorgensen, ambele cu câte 8 reuşite. Handbalistele de la Roman au programate pentru astăzi un program de recuperare în Danemarca, iar echipa va ajunge mâine în România. Fetele de la Roman nu au foarte mult timp la dispoziţie pentru a se reface, întrucât miercuri vor evolua în campionat, în deplasare, cu Corona Braşov, într-un meci restanţă din etapa a 19-a a Ligii Naţionale. În celelalte partide din returul optimilor de finală ale Cupei Cupelor s-au înregistrat rezultatele:Lokomotiva Zagreb (Cro) – Blomberg-Lippe (Ger) 20 – 24, Radnicki Kragujevac (Srb) – Byasen Trondheim (Nor) 22 – 25, Tertens Bregen (Nor) – Rail Cargo Hungaria (Ung) 26 – 41, Fleury Loiret Handball (Fra) – Sercodak Dalfsen (Ola) 28 – 22, Hypo Niederosterreich (Aut) – Siofok KH (Ung) 30 – 22, Selgros Lublin (Pol) – Randers HK (Dan) 21 – 29 şi Podravka Vegeta (Cro) – Zvezda Zvenigorod (Rus) 28 – 25. Programul sferturilor de finală ale Cupei Cupelor este următorul: