HCM Roman s-a oprit în optimi

corona-romanCorona Brașov – HCM Roman 26-21 (13-8)

Din păcate, handbalistele de la HCM Roman s-au oprit în optimile de finală ale Cupei EHF, după ce au fost eliminate cu scorul general de 47-43 de con-naționalele de la Corona Brașov. Fetele de la Roman au pierdut manșa retur la o diferență de 5 goluri, scor 21-26, după ce în confruntarea tur s-au impus doar cu 22-21. Vestea pozitivă în urma acestui duel este aceea că România va avea o reprezentantă în faza superioară a competiției, Corona Brașov, formație care își va afla adversarul din sferturi în zilele următoare. La adăpostul unui singur gol din manșa tur, elevele lui Florentin Perași Viorel Lazăr au început destul de bine partida din Ardeal și s-au ținut aproape de adversar până în minutul 17, când a fost 7-6 pentru gazde. Oaspetele au avut însă o perioadă foarte slabă până la finalul primei reprize, când au înscris doar două goluri în 13 minute, după ce au ratat mult în atac și au pasat greșit. Corona a intrat cu un avantaj de 5 goluri la vestiare, scor 13-8, iar această perioadă a jocului s-a dovedit a fi decisivă în economia rezultatului final și implicit a calificării, pentru că formația gazdă a reușit în partea a doua să-și mențină acest avantaj luat încă de la pauză. Cu toate acestea, Stoleru și compania au avut o revenire destul de bună în actul al doilea, când s-a apropiat la 17-19 în minutul 51, însă eliminările de două minute din final au cântărit enorm și, fetele de la Brașov, susținute de un public frenetic, s-au desprins decisiv pentru a se impune în final cu 26-21.

Cea mai bună jucătoare de pe teren a fost Cristina Zamfir, care a marcat de 11 ori în poarta Romanului.„Suntem foarte fericite pentru acest rezultat, dar mai ales pentru felul în care l-am obținut. S-a văzut în acest meci că am fost o echipă din primul până în ultimul minut, că ne-am ajutat în teren și ne-am susținut chiar și atunci când nu am avut cele mai bune momente. Jocul nostru de echipă a făcut în final diferența, iar acest lucru s-a văzut pe tabelă pentru că am condus în permanență. Din fericire, și astăzi am avut în public un al optulea jucător, care ne-a împins de la spate în momentele grele și a contat de fiecare dată când am fost în dificultate. Le mulțumim din suflet oamenilor care au fost aproape de noi și vreau să le promit că nu avem de gând să ne oprim aici“, a spus la final golghetera Zamfir, completată de antrenorul Bogdan Burcea. „Sunt fericit de acest rezultat, dar vreau să remarc în primul rând jocul portarilor Dedu și Mârcă, pe care nu i-am mai văzut demult atât de motivați și de în formă, dar și de apărarea care s-a mobilizat în fața unei echipe și dificile cum este Romanul. Am jucat împotriva unei grupări bune din campionatul intern, care are un cuplu excelent de portari și o apărare foarte exactă, de aceea meritul fetelor este cu atât mai mare pentru această victorie“.

De partea cealaltă, Irina Glibko a fost cea mai bună de pe teren, a marcat 9 goluri pentru HCM Roman, în timp ce Toskovic a reușit 4, Druțu 3, Iuganuși Agrigoroaie 2 și Chitacu un gol. „Nu am reușit să repetăm jocul bun de pe teren propriu, în special în faza de apărare, acolo unde am avut și o absență foarte importantă, Cynthia Tomescu, accidentată cu două zile înaintea jocului, ceea ce ne-a dezechilibrat în zona centrală, și nu am reușit să avem aceeași combativitate și densitate, lucru care ne-a costat. În faza de atac am avut mai multe greșeli decât adversarul, făcându-le destul de multe cadouri, pase greșite, greșeli tehnice, care, în economia unui joc cu un asemenea adversar, sunt extrem de importante și post să contribuie decisiv la rezultatul final. Am plătit oarecum tribut și stării de oboseală, după drumul lung de la Râmnicu Vâlcea, însă trebuie să felicit Brașovul pentru calificare, iar noi să trecem peste aceste jocuri de cupe europene și să ne concentrăm toată atenția pe cele două competiții care ne-au mai rămas, campionat și cupă“, a spus la final și principalul de la Roman, Florentin Pera.

HCM Roman și Corona Brașov nu și-au încheiat duelurile directe din actuala stagiune, ele urmând să se întâlnească și vineri, în campionat, la Roman. În sferturi, Corona Brașov va întâlni formația daneză, Randers, cea care a trecut în optimi de HBC Nimes din Franța, cu scorul general de 60-48. Randers a câștgiat Cupa EHF în anul 2010.