HCM Roman n-a rezistat vicecampioanei

HCM Roman – HCM Baia Mare 26-31 (9-13)

Handbalistele de la HCM Roman au pierdut cel de-al doilea meci consecutiv în campionat, după 26-31, luni, pe teren propriu, în compania vicecampioanei, HCM Baia Mare. Fetele lui Florentin Perași Viorel Lazăr au pierdut runda trecută în deplasare cu campioana, CSM București, iar de această dată s-au înclinat în fața celeilalte reprezentante a României în grupele Ligii Campionilor, HCM Baia Mare, chiar pe teren propriu.

Confruntarea de la Sala Polivalentă, care s-a jucat cu două zile mai târziu decât celelalte partide, a început destul de echilibrat, iar în minutul 11, scorul era egal, 4-4. Formația vizitatoare, pregătită de Aurelian Roșca, și-a amintit totuși că este a doua valoare din competiția internă, a apăsat accelerația, iar până la pauză s-a desprins la 4 goluri, scor 13-9. Formația din Baia Mare a început bine și actul secund, și grație evoluției foarte bune în poartă a Paulei Ungureanu, care în acest joc a avut 11 intervenții, s-a desprins la 20-11, în minutul 38.Scorul s-a ridicat apoi la 16-25, în minutul 45, 20-27, în minutul 50, iar în ultimele minute, HCM Roman a avut o revenire destul de spectaculoasă, s-a apropiat la doar 4 goluri, însă în final, echipa vizitatoare a avut câștig de cauză, care s-a impus la o diferență de 5 goluri, scor 31-26.

Surpriza plăcută a partidei de la Roman a fost tânăra extremă, Ana Maria Tănăsie, care a fost introdusă pe finalul partidei și a reușit să înscrie 4 goluri în poarta gazdelor. Pentru formația din Baia Mare au mai marcat Pineauși Abbingh câte 5 goluri, Elisei și Jesik câte 4, Nechita 3, Geiger și Gjorgjijevska câte 2 și Perianu un gol. De partea cealaltă, Glibkoși Toskovic au marcat câte 6 goluri, Iuganu 4, Druțuși Ivan 3, Stoleru 2, Tomescu și Chitacu câte un gol.

După victoria de la Roman, HCM Baia Mare a rămas neînvinsă în campionat și are maxim de puncte, 27, tot atâtea câte are și liderul, CSM București.

Pentru fetele de la Baia Mare urmează partida cu Rostov Don, programată vineri, 30 octombrie, de la ora 18, în grupele Ligii Campionilor.

În etapa a zecea, programată sâmbătă, 31 octombrie, Stoleru și compania vor evolua în deplasare cu nou promovata, Măgura Cisnădiei.