HCM Roman e în semifinalele Cupei

hcm roman bucurie

HCM Roman – Ştiinţa Bacău 31 – 17 (12 – 8)

Handbalistele de la HCM Roman s-au calificat în semifinalele Cupei României după ce s-au impus cu 31 – 17 în meciul cu divizionara secundă, Ştiinţa Bacău, în turneul găzduit de oraşul Târgovişte. După ce în sferturi a trecut cu 26 – 19 de mult mai puternica echipă de Ligă Naţională, Dunărea Brăila, elevele antrenorului Florentin Pera şi Viorel Lazăr au avut o misiune mult mai uşoară în confruntarea cu trupa din Bacău, pe care au condus-o pe toată durata celor 60 de minute de joc. Trupa romaşcană a condus cu 3 – 1 şi 5 – 1 în prima repriză, pe care a controlat-o în totalitate, însă greşelile de arbitraj a făcut ca la pauză să se consemneze doar o diferenţă de 4 goluri, scor 12 – 8. Partea a doua a fost dominată şi mai clar de trupa de la malul Moldovei, care s-a desprins în minutul 43 la 19 – 11, s-a ajuns la 24 – 13, pentru ca la final să se consemneze un succes la o diferenţă de 14 goluri, scor 31 – 17. Ca şi la precedentul joc, tehnicienii romaşcani au trimis pe teren toate jucătoarele aflate la dispoziţie. Pentru HCM Roman au marcat Iuganu 7 goluri, Băbeanu şi Druţu 4, Crap, Horobeţ, Agrigoroaei şi Bokaric 3, Stoleru 2, Genkova şi Amoagdei câte un gol. „Suntem foarte bucuroşi că am reuşit să ne calificăm în penultimul act al Cupei României. Este un rezultat foarte important pentru echipa noastră. Parcursul bun de până acum ne dă încredere şi pentru semifinale, cu aceiaşi atitudine şi determinare vom ajunge şi în finală. Nu va fi uşor, sută la sută şi adversara din semifinale va lupta cu gândul de a prinde finala. Am arătat o formă foarte bună şi am mare încredere că fetele vor trece şi de hopul următor. Am convingerea că vor veni şi mai mulţi suporteri de la Roman pentru a ne susţine”, a declarat după meci tehnicianul de la Roman, Florentin Pera. Astăzi, de la ora 13, în penultimul act al competiţiei, HCM Roman va întâlni pe Municipal Craiova, formaţie care a trecut în sferturi de Universitatea Cluj cu scorul de 25 – 23. În cealaltă semifinală se vor întâlni HCM Baia Mare şi Corona Braşov. Băimărencele au bătut cu 31 – 21 pe HC Zalău, în timp ce Corona Braşov a trecut cu 30 – 28 de CSM Ploieşti. HCM Roman se află la unul dintre cele mai bune sezoane din istoria clubului, aflându-se pe poziţia a treia în campionat şi în semifinalele Cupei României.

Poză unic pn

Volei feminin

Unic dispută meciul al doilea

Voleibalistele de la Unic Piatra Neamţ susţin astăzi, în deplasare, partida a doua cu CSM Lugoj, în turneul play off pentru locurile 7 – 8. Lotul pietrean, unul redus numeric, a plecat încă de ieri spre Lugoj, iar jucătoarele şi antrenoarea Mihaela Voivod speră într-un succes în Banat pentru a încheia mai repede campionatul şi a se clasa în final pe poziţia a treia. Formaţia pietreană are totuşi o misiune grea la Lugoj, formaţie pe care a învins-o greu în primul joc de la sala Polivalentă cu 3 – 2, după ce a revenit de la 0 – 2. „Mergem cu încredere la Lugoj şi sperăm să obţinem victoria pentru a nu mai fi nevoite să jucăm şi meciul al treilea la noi acasă. Fetele sunt pregătite, dar ne va fi destul de greu deoarece avem un lot redus numeric însă sper ca cele care vor intra pe teren vor reuşi să facă diferenţa. Vrem locul 7, nu este unul pe care ni l-am dorit la începutul campionatului, mai ales că anul acesta clubul împlineşte 50 de ani de la înfiinţare, dar cauzele au fost mai multe care au dus la această contraperformanţă”, a spus antrenoarea Mihaela Voivod. Dacă bate la Lugoj, Unic câştigă cu 2 – 0 la general şi încheie actuala stagiune pe locul 7. În caz contrar, partida decisivă se va juca miercuri, 30 mai, la Piatra Neamţ. În disputa pentru locurile 5 – 6, CSM Târgovişte conduce cu 2 – 0 la general pe CSM Bucureşti, după ce a câştigat ambele jocuri de pe teren propriu cu scorul de 3 – 2.

Luptă acerbă la titlu

Lupta pentru titlu în actuala stagiune a diviziei A1 feminine de volei pare mai strânsă ca niciodată. Deşi părea favorită în confruntările cu Dinamo Bucureşti, Ştiinţa Bacău nu a reuşit decât o victorie din cele două partide susţinute pe teren propriu. Băcăoancele au câştigat în prima zi cu scorul de 3 – 1, însă Dinamo a egalat la general, după ce s-a impus în jocul al doilea de la Bacău cu 3 – 2. Scorul în acest moment este 1 – 1, iar meciurile 3 şi 4 se joacă astăzi şi mâine în capitală. Dacă Dinamo se impune în ambele întâlniri, va câştiga titlul naţional. În disputa pentru locurile 3 – 4, Alba Blaj conduce cu 2 – 0 la general pe Medicina Tg. Mureş.