HCM Roman a pierdut din nou în fața Coronei

hcm roman4HCM Roman – Corona Brașov 24-27 (12-14)

Handbalistele de la HCM Roman au pierdut încă un duel cu rivalele de la Corona Brașov, de această dată în competiția internă, în etapa a 16-a a Ligii Naționale. A fost 27-24, vineri, în sala Sporturilor din Roman, pentru formația lui Bogdan Burcea, cea care a dominat meciul de la un capăt la altul. Deși au promis că se vor răzbuna după eliminarea din Cupa EHF, elevele lui Florentin Perași Viorel Lazăr nu au reușit să învingă o formație care a venit foarte determinată la Roman și care, meritat, a câștigat toate cele 3 puncte.

Ardelencele au început bine meciul, iar la jumătatea primei reprize conduceau cu 8-7, într-un început de partidă în care gazdele au fost nevoite de fiecare dată să revină pe tabela de marcaj. Efortul romașcancelor a fost materializat și pe tabelă, iar în minutul 20, formația din Roman conducea cu 11-9. Oaspetele nu au acuzat șocul, au revenit în avantaj, iar la pauză conduceau cu 14-12.

Muștruluite la pauză de antrenorul Florentin Perași încurajate de suporteri, gazdele au început motivate partea a doua și au reușit să egaleze la 18 în minutul 43. Din acest moment, brașovencele au început să controleze partida în totalitate, s-au desprins la 23-19 în minutul 50, pentru ca la final să câștige cu 27-24.

Gruparea din Ardeal a reușit să câștige 3 din cele 4 meciuri oficiale pe care le-a susținut în acest sezon cu HCM Roman și pentru moment a demonstrat că are o valoare în plus în fața echipei de la malul Moldovei. În partida de vineri, cele mai bune jucătoare de la formația oaspete au fost Zamfir și Cartaș, ambele cu câte 6 goluri, iar Chiper a înscris de 5 ori. Ucraineanca Irina Glibko a fost din nou cea mai prolifică marcatoare de la formația din Roman, cea care în confruntarea de vineri a înscris 7 goluri, dintre care 3 din aruncări de la 7 metri. Pentru gazde au mai punctat iuganu 6 goluri, Toskovic 5, Stoleru 2, Agrigoroaie, Druțu, Chitacuși Gherman câte un gol.

După înfrângerea cu Corona, formația din Roman a ajuns la cel de-al doilea eșec consecutiv în campionat și cu 26 de puncte a rămas pe poziția a cincea în clasament. De partea cealaltă, trupa din Brașov a ajuns la 29 de puncte și se menține în continuare pe locul 4 în ierarhia internă.

În etapa următoare, HCM Roman joacă tot pe teren propriu cu Universitatea Cluj în timp ce Corona va primi vizita oltencelor de la Municipal Craiova.

Până la această oră, în etapa a 16-a a Ligii Naționale s-au mai consemnat rezultatele, CSM București – Rapid București 34-26, HCM Baia Mare – Alba Sebeș 35-27, Unirea Slobozia – Dunărea Brăila 23-32 și Universitatea Cluj – Măgura Cisnădie 28-26. Partidele, Municipal Craiova – HCM Râmnicu Vâlcea și CSM Ploiești – HC Zalău s-au jucat ieri după încheierea ediției.

1.CSM București  16  16  0  0  507-350  48p

1. HCM Baia Mare 16 15  0  1  515-376  45p
  2. Dunărea Brăila 16 10 1  5  437-409  31p
  3. Corona Brașov 16 9  2  5  454-422  29p
  4. HCM Roman 16 8  2  6  416-405  26p
  5. CSM Ploiești 15 7  3  5  445-414  24p
  6. Municipal Craiova 15 7  2  6  413-415  23p
  7. HC Zalău 15 7  2  6  404-415  23p