HCF pierde derby-ul Moldav de la Bacău

HCF-PiatraNeamt
Ştiinţa Bacău – HCF Piatra Neamţ 27 – 20 (14 – 6)
Handbalistele de la HCF Piatra Neamţ au pierdut derby-ul Moldav al etapei a 13-a a diviziei A, cedând cu 20 – 27 confruntarea din deplasare cu Ştiinţa Bacău. Fără Raluca Sandu, accidentată, cu Oana Rotaru la 50% din potenţial şi cu Bianca Lungu într-un picior, formaţia pregătită de Dan Valentin nu a putut mai mult în oraşul lui Bacovia, deşi a evoluat destul de bine în primele 20 de minute, când s-a mers de la egal la egal. Finalul primei reprize şi începutul părţii a doua au aparţinut în totalitate echipei băcăoane, care s-a desprins decisiv şi s-a impus în final la o diferenţă de 7 goluri, după ce la pauză a condus cu 14 – 6. Cea mai eficientă jucătoare din tabăra oaspeţilor a fost Hriţcu, care a marcat 7 goluri. Pentru HCF Piatra Neamţ au mai marcat Rotaru şi Ghiuzan 4 goluri, Lungu şi Rusu 2 şi Iroftei 1. „Nu am putut face mai mult, în condiţiile în care am avut un lot incomplet, iar unele dintre jucătoare nu au putut evolua la potenţial maxim. Fetele au jucat totuşi bine în primele 20 de minute şi în ultimul sfert de oră al întâlnirii, când am fost de la egal la egal cu adversarul. Oana Rotaru a fost la 50% din potenţial, în condiţiile în care vine după o accidentare şi nu s-a antrenat timp de două săptămâni, Lungu a fost într-un picior, şi fără experimentata Raluca Sandu, mai mult nu puteam. Momentul decisiv a fost după minutul 20, când gazdele s-au desprins şi nu am mai avut puterea necesară să revenim. O evoluţie bună a avut-o tânăra Hriţcu, care s-a remarcat în repriza a doua şi care a marcat 7 goluri pentru echipa noastră”, a spus la finalul partidei, tehnicianul pietrean, Dan Valentin. După eşecul de la Bacău, HCF Piatra Neamţ rămâne cu 4 victorii în actuala stagiune, toate obţinute în deplasare, şi cu 12 puncte se află în partea inferioară a ierarhiei interne din seria A. Pentru handbalistele pietrene urmează sâmbătă, pe teren propriu, un meci la fel de greu, cu Unirea Slobozia, formaţie care se bate pentru locurile fruntaşe. „Nu ne putem noi lupta cu Slobozia, o echipă puternică din toate punctele de vedere. Noi trebuie să ne batem cu formaţiile care valoric sunt apropiate ca noi. Mai mult, la jocul de sâmbătă nu pot să folosesc cele 3 junioare de la Botoşani deoarece avem un protocol cu clubul de acolo şi trebuie să le lăsăm să evolueze la un turneu pentru junioare. Aşadar vom avea doar 11 sportive pentru meciul cu Slobozia”, a mai declarat Dan Valentin. Confruntarea dintre HCF Piatra Neamţ şi Unirea Slobozia, din etapa a 14-a feminină, se va disputa sâmbătă, 7 februarie, de la ora 11, la sala Polivalentă.