HCF a convins și a învins

HCF Piatra Neamț – Știința Bacău 26-20 (12-8)

Handbalistele de la HCF Piatra Neamț și-au trecut în cont cea de-a doua victorie din actuala stagiune a diviziei A, după 26-20, sâmbătă, pe teren propriu, cu vecinele de la Știința Bacău, în runda cu numărul 4 a seriei întâi.

Elevele antrenorului Dan Valentin veneau după două eșecuri la rând în campionat, însă după evoluții destul de convingătoare, iar sâmbătă, cu rivalele de la Bacău, au făcut un joc bun și exact din minutul unu până în minutul 60. HCF Piatra Neamț a condus cu 4-0 și 5-1 în startul meciului și au reușit să își mențină acest avantaj până la pauză, când conducea cu 12-8.

Jocul eficient în atac și destul de exact în apărare a funcționat și în repriza a doua, gazdele s-au distanțat pe tabela de marcaj, iar la final s-au impus la o diferență de 6 goluri, scor 26-20, rezultat care l-a mulțumit în totalitate pe principalul Dan Valentin. „A fost un joc bun din partea echipei noastre, care a controlat jocul de la un capăt la altul. A fost un meci frumos, cu multe realizări din partea jucătoarelor noastre, însă cele tinere mai au de învățat, pentru că este totuși o diferență destul de mare de la junioare la divizia A. Mai avem de pus la punct unele probleme tehnice, iar acestor jucătoare tinere le mai trebuie puțină forță în picioare, pentru că talent și muncă există din partea lor. Le felicit și sperăm să continuăm pe același drum“.

Cea mai eficientă jucătoare din tabăra gazdelor a fost Oancea, autoare a 7 goluri, o sportivă care a fost ajutată foarte mult de pivot pentru a putea fi protejată pe aruncare.

Pentru HCF au mai marcat Roșca 6 goluri, Molnar 5, Stan 4, Marian 3 și Miron un gol. După succesul cu Știința, fetele de la Piatra Neamț au ajuns la 6 puncte, iar sâmbătă vor evolua în deplasare cu Danubius Galați.

Rezultate, seria I, etapa 4

CSU Târgoviște – Danubius Galați 18-38 (10-20)

Șc. 181 București – Știința București 29-34 (12-15)

CSM II București – Activ Plopeni 30-27 (10-12)

Universitatea Constanța – CS Buzău 26-41 (14-25)

Scor record în handbal

CSU Suceava – Cimentul Bicaz 62-11 (33-4)

Rezultat mai puțin întâlnit într-un meci de handbal. S-a întâmplat în runda a cincea a diviziei A la Suceava, acolo unde CSU din localitate s-a impus la o diferență de 51 de goluri, scor 62-11, în fața handbaliștilor de la Cimentul Bicaz. Rezultatul ne scutește de orice alte comentarii, însă trebuie spus despre valoarea handbalului masculin din cel de-al doilea eșalon, unde diferențele de valoare sunt colosale. Cimentul Bicaz și cei care se ocupă de această formație, au meritul că s-au înscris într-o competiție pe care vor să o respecte însă, din cauza banilor, nu pot ține pasul cu formații mult mai puternice și care beneficiază de bugete și loturi net superioare. Paradoxal, Cimentul a condus cu 1-0 la Suceava, însă apoi elevii lui Sorin Baciu au primit goluri la aproape fiecare acțiune a gazdelor. S-a terminat urât pentru oaspeții, care au înregistrat cea mai drastică înfrângere, cred, din toată istoria clubului. Într-un alt meci din etapa a cincea, juniorii de la LPS Piatra Neamț au pierdut cu 22-42 duelul moldav de pe teren propriu cu vecinii de la Știința Bacău, o echipă mult mai experimentată. La fel ca și în precedentele dispute, elevii lui Stelian Bursuc au jucat mai bine în prima repriză, băcăoanii au condus cu 17-10, însă la final gazdele au pierdut la o diferență de 20 de goluri, scor 42-22 pentru Știința. După acest insucces, trupa pietreană a rămas cu 3 puncte și va juca runda viitoare în deplasare cu Cimentul Bicaz, în derbiul nemțean al etapei a șasea.

Rezultate, seria I, etapa 5

CS Buzău – Poli Iași 30-25 (15-11)

LPS Piatra Neamț – Știința Bacău 22-42 (10-17)

Farul Constanța – CSU Târgoviște 47-25 (24-13)

CSM II București – ACS Alexandria 32-32 (17-18)

GSIP Moreni – Atletico Alexandria 23-40 (10-18)

Juniorii de la LPS merg ceas

LPS Piatra Neamț – LPS Vaslui 43-23 (21-16)

Handbaliștii juniori I de la LPS Piatra Neamț au obținut cea de-a treia victorie, din tot atâtea meciuri, în seria întâi a campionatului național, după ce s-au impus cu 43-23 în partida de pe teren propriu cu LPS Vaslui. Elevii profesorilor Rita și Stelian Bursuc au avut o primă repriză ceva mai grea cu rivalii de la Vaslui, iar la pauză conduceau doar cu 21-16, însă în partea a doua s-au dezlănțuit și au marcat pe bandă rulantă. S-a terminat la o diferență de 20 de goluri, scor 43-23, succes care menține formația din Piatra Neamț pe poziția a doua în clasament, cu maxim de puncte, 6. Sâmbătă, 10 octombrie, juniorii pietreni vor evolua tot pe teren propriu cu LPS Onești. În celelalte meciuri s-au consemnat rezultatele: Știința Bacău – LPS Suceava 44-25, LPS Iași – LPS Roman 31-22 și LPS Onești – LPS Botoșani 23-37.

1.Știința Bacău  3  3  0  0  119-66  6p

1. LPS Piatra Neamț 3 3  0  0  119-77  6p
  2. LPS Suceava 3 2  0  1  69-81  4p
  3. LPS Botoșani 3 1  0  2  96-97  3p
  4. LPS Vaslui 3 1  0  2  75-113  3p
  5. LPS Iași 3 1  0  2  74-78  2p
  6. LPS Roman 3 1  0  2  98-106  2p
  7. LPS Onești 3 0  0  3  79-111  0p