Handbal: Victorie cu emoţii mari

* LPS Piatra Neamţ a învins pe Târgovişte cu 31-29 şi obţine primul succes din campionat

LPS Piatra Neamţ a jucat 11 etape pentru prima victorie din campionatul Diviziei A. Sâmbătă, pietrenii au învins cu 31-29 pe U Târgovişte, în duelul ultimelor două clasate din Seria A. Succesul s-a conturat greu şi a fost posibil datorită unei încrederi totale, după o trudă ca de furnică, cu paşi mici. Oaspeţii au condus în prima repriză, însă pietrenii, cu Popovici şi Bursuc în prim plan, nu i-au lăsat să se desprindă. Târgovişte a avut 14-11 spre finalul jumătăţii întâi, dar gazdele au egalat până la pauză, când a fost 14-14.

Actul secund a fost la fel de disputat, doar că LPS a condus primul (15-14). O serie de ratări în tabăra gazdă a readus Târgoviştea în avantaj. Pietrenii au jucat rolul de urmăritori până în min. 50, când au trecut din nou în faţă (26-25), însă nu pentru mult timp. Ultimele cinci minute i-au readus în situaţia de a alerga după egalare. Deşi un adversar aproape i-a spart nasul, Hoşteanu a reuşit golul de 29-29, pentru ca interul Acatrinei să înscrie pentru 30-29. Pietrenii nu au mai lăsat să le scape victoria, cum s-a întâmplat în precedentul joc, din capitală, cu Dinamo II, unde au obţinut primul lor punct, acum câteva zile. Au mai înscris o dată, în ultimele secunde ale partidei cu U Târgovişte, pentru prima victorie din acest campionat.

Au marcat, pentru LPS Piatra Neamţ: Popovici- 10, Acatrinei- 8, Bursuc- 7, Hoşteanu- 3, Toma- 2, Călian- 1.

Alexandru Popovici, LPS Piatra Neamţ: „Am muncit mult pentru această victorie. Am crescut de la meci la meci şi trebuia să vină şi reuşita”.

Leonard Acatrinei: „Ne aşteptam să obţinem o victorie. Ne-am pregătit toată săptămâna pentru ea. Ne-am încălzit mai greu dar ne-a ieşit”.