Handbal: S-au „antrenat” cu focşănenii

* LPS Piatra Neamţ- CSM Focşani 17-33, în ultimul meci dinaintea debutului la turneul semifinal I

LPS Piatra Neamţ alternează înfrângerile şoc cu cele normale în Divizia A. „Duşul” rece de la Suceava, unde au fost învinşi la o diferenţă de 33 de goluri, i-a făcut pe tinerii handbalişti pietreni mai atenţi cu CSM Focşani, sâmbătă, în cea de a 18-a etapă a campionatului seniorilor. A rezultat o partidă bună pentru potenţialul formaţiei pietrene, la care s-au remarcat portarul Lupu şi extrema Popovici. Nu a fost ziua interului Bursuc, iar un alt titular, Acatrinei, a rămas în tribună. Este uşor accidentat şi antrenorii nu au dorit să rişte înaintea turneului semifinal I din campionatul juniorilor.

Gazdele au fost conduse, sâmbătă, de profesorii Adriana şi Răzvan Caba deoarece antrenorii Bursuc au participat la penultimul turneu de serie cu echipa de juniori II.

În LPS- CSM Focşani, oaspeţii s-au desprins în partea a doua a reprizei întâi şi au condus, la pauză, cu 20-8. Adversarii au profitat de lipsa de experienţă a gazdelor şi au fructificat cele mai multe din greşelile acestora în ofensivă. Principalul marcator al formaţiei pietrene a fost Popovici, cu 9 goluri.

„Am încercat să ne menajăm, dar nici să fim prea leneşi. Avem un obiectiv important la turneul semifinal şi ne concentrăm deja asupra acestei competiţii”, a declarat extrema dreaptă a formaţiei pietrene.

Portarul Ştefan Lupu a avut mai multe intervenţii reuşite în meciul de sâmbătă şi a contribuit la menţinerea echilibrului în primul sfert.

„A fost un meci greu, în care ne-am străduit să avem o evoluţie cât mai bună. Am încercat şi să nu ne accidentăm, pentru că ne aşteaptă un turneu semifinal lung, în care va fi nevoie de fiecare jucător”, a declarat portarul pietrenilor.

Pentru gazde, au mai înscris Bursuc- 3, Hoşteanu- 1, Pătrunjel- 1, Neaţă- 1, Chirilă- 1 şi Apostoiu- 1.