Handbal: Romanul, surpriza etapei

*HCM a învins la Braşov cu 24-23 (12-12) şi a obţinut prima victorie în deplasare din retur

Romaşcancele au stricat sărbătoarea celor de la Corona Braşov, care au dorit să marcheze cu o victorie revenirea în sala proprie, joi seară. Partida, care contează pentru etapa a 20-a din Liga Naţională, s-a încheiat cu succesul formaţiei nemţene, cotată cu şansa a doua, prin prisma clasamentului şi a meciului din tur. Atunci, braşovencele s-au impus la Roman cu 24-20. Dorinţa de revanşă şi nevoia de puncte au făcut din Roman o echipă foarte pragmatică, într-un joc echilibrat, decis în ultimele minute.

Diferenţa s-a realizat în atac, în care HCM Roman a fost mai eficientă, mai ales în repriza a doua. Gazdele au ratat 7 aruncări de la 7 metri, nemţencele numai 5, din cele 10 acordate fiecărei combatante. Vişan şi Polocoşer au apărat şi în alte situaţii unu la unu, ajutându-şi coechipierele din câmp să mărească avantajul spre finalul partidei, în care HCM Roman a condus cu 20-16.

Romaşcancele au avut de luptat până la ultimul fluier, dar încrederea le-a adus prima victorie în deplasare din retur, a doua din campionat, una liniştitoare pentru finalul de campionat, din care mai sunt de jucat doar două etape.

Au marcat, pentru HCM Roman: Marin- 8, Stoleru- 5, Genkova- 5, Joldeş- 3, Pavăl 2 şi Hororbeţ- 1.

„Braşovul a jucat sub presiunea rezultatului, pentru că mai spera la un loc în cupele europene. Noi nu mai aveam ce pierde. În acest fel s-a făcut diferenţa, deoarece Braşovul are jucătoare de top, dar au evoluat crispat. Noi am jucat cu încrederea că se poate câştiga şi în deplasare”, a declarat antrenorul formaţiei nemţene, Dumitru Muşi.