Handbal: Romanul ratează startul returului

* HCM Roman- HC Baia Mare 15-17, după ce romaşcancele au ratat de 7 ori de la 7 metri şi nu au înscris 18 minute

Romanul a avut un meci de coşmar cu Baia Mare, care a reuşit să se impună pe terenul nemţencelor, ieri, în prima etapă a returului. Băimărencele au învins cu 17-15, la capătul unei partide disputate, în care diferenţa s-a făcut pe lipsa de concentrare a gazdelor în atac şi inspiraţia portarilor băimăreni. Smedescu şi Cetăţeanu au reuşit să pareze 7 aruncări de la 7 metri, din cele 10 acordate formaţiei nemţene. A fost un meci în care s-au remarcat mai mult apărările celor două combatante.

Baia Mare a condus în prima repriză, pe care a câştigat-o la o diferenţă de un gol (9-8). Romaşcancele au reuşit să egaleze şi să treacă în avantaj în debutul celei de-a doua părţi (10-9, 12-10, 13-11), dar fără să se distanţeze la mai mult de două goluri. La 14-12, în min. 42, Romanul s-a blocat. Gazdele au mai înscris o singură dată, în timp ce Baia Mare a punctat de cinci ori şi a câştigat partida cu 17-15.

Principala marcatoare a partidei a fost Geiger (Baia Mare), cu 6 goluri. Pentru HCM Roman, au înscris Krumova- 4, Goran- 3, Horobeţ- 2, Marin- 2, Stoleru- 2, Garipova- 1, Agrigoroaie- 1.