Handbal: Primul semn al revenirii

*Romanul a trecut cu 23-18 de Danubius Galaţi, după ce nu mai câştigase un meci din etapa a cincea

HCM Roman a încheiat cu o victorie returul Ligii Naţionale. Cu Dumitru Muşi pe bancă, formaţia romaşcană a învins, marţi, în etapa a 11-a, pe Danubius Galaţi, cu 23-18. Partida a avut două reprize diferite. Gălăţencele, aflate pe ultimul loc, au jucat ca o echipă sub ameninţarea retrogradrii, dornică să ia puncte de peste tot. Au început mai bine partida de la Roman şi au condus până în min. 20, când gazdele au reuşit să egaleze la 9. Romaşcancele au trecut la conducere (11-9), dar prima repriză a stat până la final sub semnul echilibrului, încheindu-se 11-10.

Romanul a revenit cu alt tonus de la vestiare şi s-a desprins până în min . 40 la 4 goluri (20-16), dar Danubius s-a apropiat din nou. Cu zece minute înainte de finalul confruntării, HCM conducea cu un singur gol. O nouă desprindere a formaţiei nemţene a început din poartă, în care Vişan a avut câteva intervenţii reuşite şi a apărat inclusiv două aruncări de la 7 metri. Gazdele şi-au recăpătat încrederea şi au reuşit să se distanţeze decisiv până în min. 55, obţinând la final o victorie meritată, foarte importantă în economia clasamentului.

Au marcat, pentru HCM Roman, Marin- 6, Krumova- 5, Agrigoroaei- 4, Stoleru- 3, Din- 2, Goran- 2 şi Genkova- 2.

„Ambele echipe au jucat pentru puncte, iar diferenţa a făcut-o forţa grupului. Mă bucur că echipa a reuşit să treacă peste perioada mai puţin fastă şi să se impună împotriva unei adversare care a crescut în ultima vreme”, a declarat noul antrenor al formaţiei romaşcane, Dumitru Muşi.

Gruparea nemţeană speră să continue seria succeselor şi după etapa a 12-a, prima din retur, în care va întâlni, duminică, de la ora 11, pe HCM Baia Mare.