Handbal: Pietrencele au pierdut greu la lider

* Neptun Constanţa- HCF P. Neamţ 28-24, în primul eşec din retur al formaţiei nemţene

Handbalistele pietrene au luptat şi cu liderul seriei, duminică, dar experienţa şi terenul propriu au înclinat balanţa în favoarea constănţencelor. HCF Piatra Neamţ a suferit primul eşec din returul Diviziei A, la Constanţa, cu Neptun, scor 28-24, după o serie de trei victorii consecutive. Meciul a avut două reprize diferite. Gazdele au condus ostilităţile în prima parte şi s-au desprins pe fondul mai multor ratări ale pietrencelor. La pauză, a fost 18-11. HCF P. Neamţ a jucat mult mai eficient în partea a doua, în care a micşorat avantajul Constanţei. În min. 55, Neptun conducea doar cu 26-23.

„Am ratat două situaţii care ne-ar fi putut apropia la un singur gol. La 26-25, puteam întoarce meciul. Oricum, gazdele au răsuflat uşurate când s-a terminat partida”, a declarat antrenorul formaţiei pietrene, Dan Valentin.

Tehnicianul este mulţumit de jocul echipei, care a confirmat evoluţiile din partidele anterioare.

„Am avut o apărare bună, iar spre finalul meciului ne-au mers contraatacul şi faza a doua. Sunt mulţumit şi de atitudine, de determinarea pe care o arată echipa”, a mai declarat Dan Valentin.

Pentru HCF au înscris, la Constanţa, Mădălina Chirilă- 8, Oana Rotaru- 5, Raluca Sandu- 4, Ştefania Bălăceanu- 3, Dana Mosor- 2, Bianca Lungu- 1 şi Ioana Iroftei- 1.

Rămasă pe locul 7 după etapa a 14-a, formaţia pietreană va întâlni, la finalul acestei săptămâni, o altă formaţie puternic ă din serie, HCM Buzău.