Handbal: Piatra Neamţ mai aşteaptă un turneu final

* Portugalia va găzdui Campionatul European feminin Under 19, în 2015

Piatra Neamţ s-a înfiorat şi agitat puţin la posibilitatea de a avea un turneu final de Campionat European. Degeaba. Nu ştim cât de departe sau de aproape am fost, pentru că Federaţia Europeană de Handbal nu se explică. Certitudinea este că Portugalia va avea întrecerile finale ale Campionatului European feminin de tineret, din 2015,pentru organizarea căruia îşi depusese candidatura şi România. Piatra Neamţ a fost unul din oraşele propuse să găzduiască meciuri din grupele preliminare, alături de Bucureşti şi Craiova.

În noiembrie, înaintea partidei masculine România- Islanda, din preliminariile Campionatului European din 2014, Polivalenta de la Piatra Neamţ a fost inspectată de olandezul Jan Tuik, delegat al Federaţiei Europene de Handbal. Oficial, reprezantantul forului european a părut mulţumit.

“Până acum, reacţiile sunt pozitive, a fost plăcut surprins, mai ales de sala de la Craiova. I-a plăcut şi Bucureştiul. Condiţiile se ridică, inclusiv la Piatra Neamţ, la standardele europene”, declara, în noiembrie 2012, Tatiana Cojocaru, reprezentantă a Federaţiei Române de Handbal, care l-a însoţit pe oficialul EHF în inspectarea sălilor din România.

Problemele cele mai mari nu sunt însă la Piatra Neamţ, care nu a intrat în discuţie pentru etapele finale ale competiţiei. În România nu există săli finalizate mai mari de 5000 de locuri, iar Europa nu îşi permite să rişte cu proiecte.

Pe baza analizelor făcute de reprezentanţii săi, EHF a decis că România şi alte trei candidate  nu îndeplinesc condiţii mai bune decât Portugalia pentru a găzdui Campionatul European Under 19. Decizia a fost anunţată în Comitetul Executiv, întrunit la Belgrad, vineri, 14 decembrie, înaintea finalei Europeanului feminin de senioare.

„Cunoaştem această decizie, dar deocamdată nu am primit confirmarea oficială. România ar fi putut găzdui această competiţie, altfel nu şi-ar mai fi depus candidatura, dar s-a considerat că Portugalia este o soluţie mai potrivită”, a declarat ofiţerul de presă al Federaţiei Române de Handbal, Eugen Pană.

Piatra Neamţ a fost propus şi pentru turneul final al Campionatului European de senioare, abia încheiat, după ce Olanda, gazda iniţială, a declarat abandon. L-a câştigat Serbia, unde România a ocupat locul 10.