Handbal: O remiză cu supărare

* HCF Piatra Neamţ a făcut 18-18 la Plopeni, după ce a condus aproape tot meciul

Pietrencele au trecut fără înfrângere şi de meciul de la Plopeni, disputat duminică, în etapa a 21-a din Divizia A. Cel de-al treilea rezultat pozitiv consecutiv l-a mulţumit însă parţial pe antrenorul HCF-ului, Dan Valentin. Echipa sa a condus aproape tot meciul, după o primă repriză excelentă. Nemţencele au avut şi 6 goluri avantaj (10-4), iar la pauză se aflau la o distanţă de cinci: 13-8.

Aspectul jocului s-a schimbat în partea secundă, în care gazdele au revenit în luptă şi cu ajutorul arbitrajului, reclamă antrenorul formaţiei pietrene.

„Şi-au bătut joc de noi. Fetele nu au ştiut să treacă peste aceste momente şi au greşit. Ne-au lăsat să jucăm în ultimele trei minute, dar nu am mai avut concentrarea necesară pentru a ne impune”, a declarat Dan Valentin.

HCF Piatra Neamţ are probleme serioase şi în „curtea” personală. Cu un efectiv din ce în ce mai mic, formaţia pietreană riscă să o piardă şi pe Oana Rotaru (foto), accidentată în jocul cu Plopeniul, în care  antrenorul Dan Valentin a făcut o singură schimbare.

„Trebuie să luăm partea bună a lucrurilor, că nu am pierdut, în condiţiile în care avem un lot foarte subţire. Sper să rezistăm până la finalul campionatului”, a mai declarat Dan Valentin.

Pentru HCF, au marcat, în remiza cu Activ Plopeni, 18-18, Chirilă- 8, Rotaru- 4, Sandu- 3, Lungu- 2 şi Mosor- 1.