Handbal: Mădălina Chirilă a fost decisivă în victoria HCF-ului, 22-21 cu Spartac Bucureşti

HCF Piatra Neamţ a obţinut o victorie la limită, 22-21 (10-9), duminică, în cea de a 11-a etapă a Diviziei A. Mădălina Chirilă a fost din nou esenţială formaţiei pietrene, pentru care a înscris 14 goluri, şi decisivă de această dată. Din mâna ei a plecat ultima minge pe poartă, cea în urma căruia s-a şi stabilit scorul final. Tânărul inter a aruncat de la distanţă, reuşind să surprindă portarul advers, pentru o victorie neaşteptat de dificilă.

„Cel mai important este că am câştigat. A fost foarte dificil şi a trebuit să muncim mult. Ne-am mobilizat în momentele grele şi am crezut în victorie până la final”, a declarat handbalista de 18 ani, de la LPS Roman.

Handbalistele pietrene s-au impus greu împotriva lui Spartac mai ales din cauza propriilor erori. În ofensivă s-a greşit mult, din nou, pe fondul grabei şi al neatenţiei la finalizare. În prima repriză, Mădălina Chirilă (nr. 4, în foto) a dat 9 din cele 10 goluri ale HCF-ului. S-a ratat des de pe semicerc, iar extremele au înscris de 3 ori.

„Avem aceeaşi problemă. Când ne ducem la 3 goluri, vrem să înscriem fără acţiune colectivă. Faptul că nu pot face o schimbare este o problemă. Puteam să ne apropiem mai devreme victoria, dar am intrat într-un joc de inferioritate, aproape toată repriza a doua, iar adversarele au avut în depăşiri principalul atu”, a declarat antrenorul pietrencelor, Dan Valentin.

HCF a condus toată repriza întâi, cu o singură excepţie, în min. 12, când bucureştencele au avut 5-4. Gazdele nu au reuşit să se desprindă la mai mult de două goluri, iar repriza secundă a început sub semnul echilibrului. În min. 50, formaţia nemţeană se duce prima dată la 3 goluri (18-15), dar se vede egalată la 21, în min. 56. Presiunea s-a cunoscut la ambele formaţii, care se întrec în ratări în aceste ultime aproape 5 minute. Cu nici 10 secunde înainte de final, Mădălina Chirilă aruncă din apropierea centrului terenului şi reuşeşte cel mai important gol de la debutul în Divizia A.

Tânărul inter a înscris de 14 ori împotriva lui Spartac. Au mai marcat, duminică, Iroftei- 3, Rotaru- 2, Bălăceanu- 2 şi Rusu- 1.