Handbal: „La revedere” cu victorie

* Romanul a învins Ploieştiul, ieri, în ultimul meci de pe teren propriu

Romaşcancele şi-au luat la revedere de la propriul public cu o victorie, 24-21, în faţa formaţiei CSM Ploieşti. Partida s-a disputat ieri, în devansul etapei a 21-a, penultima din campionat. Aceasta este programată pe 8 mai, dar cele două grupări s-au înţeles să joace înainte de Paşte. Liga se va încheia pe 15 mai, însă Romanul, cu un parcurs foarte bun de la venirea pe banca tehnică a lui Dumitru Muşi, nu mai poate pierde locul 8, care îi asigură participarea în Cupa României.

Contra Ploieştiului, nemţencele s-au impus printr-un joc colectiv mai bun. Gazdele au greşit mai puţin decât adversarele lor, care au condus o singură dată la Roman, 7-8, în prima repriză. După ce au avut 4 goluri la pauză, 14-10, romaşcancele şi-au mărit avantajul în debutul reprizei secunde (16-11). Ploieştencele au redus din diferenţă, fără a ameninţa însă victoria HCM-ului, a opta din acest campionat.

Au marcat, pentru Roman: Marin- 10, Horobeţ- 5, Joldeş- 3, Stoleru- 3, Genkova- 1, Garipova 1 şi Agrigoroaei- 1.

Romanul va disputa ultima etapă din campionat pe terenul ultimei clasate, Danubius Galaţi.