Handbal: Juniorii, emoţii cu Suceava

LPS Piatra Neamţ- LPS Suceava, derby-ul returului în Seria A din campionatul juniorilor I, disputat ieri, s-a încheiat 29-28, după ce sucevenii au condus, la pauză, cu 14-13. Pietrenii au avut emoţii până la final, chiar dacă s-au aflat permanent în avantaj în ultimele zece minute. Până atunci, cele două combatante alternaseră la conducere, pe fondul unui joc foarte ambiţios al oaspeţilor şi evoluţiei modeste a gazdelor. La echipa pietreană nu a jucat unul dintre titulari, extrema Alexandru Popovici, dar absenţa acestuia nu explică prestaţia din partida cu sucevenii, pentru care antrenorii Rita şi Stelian Bursuc şi-au mustrat aspru jucătorii.

Au marcat, pentru LPS Piatra Neamţ: Hoşteanu- 11, Chirilă- 6, Bursuc- 5, Acatrinei- 4, Stelea- 2 şi Bălan- 1.

Cu victoria de ieri, pietrenii şi-au asigurat calificarea matematică de pe primul loc al seriei la turneul semifinal I.