Handbal – Junioare II: Romanul a câştigat primul duel nemţean

Romanul a câştigat primul duel nemţean de la turneul junioarelor II, care se desfăşoară la Piatra Neamţ, începând de ieri. În cel de-al doilea meci al competiţiei, romaşcancele au trecut de gazde cu scorul de 23-22. LPS Roman (prof. Ioan Holban) a condus, la pauză, cu 14-6, iar LPS Piatra Neamţ (prof. Constantin Rusu) a echilibrat în repriza a doua, dar nu a reuşit decât să se apropie la un singur gol de adversară. Principala marcatoare a meciului a fost Raluca Focşăneanu- 7 goluri, una dintre mezinele lotului pietrean, împrumutată de la grupa de junioare III a profesoarei Luminiţa Ciocârlan. Pentru gazde, au mai înscris Adriana Radu- 5, Diana Rusu- 5, Daniela Bucătaru- 4, şi Elena Nicorescu- 1.

Rebeca Roşu şi Loredana Vartic au marcat cele mai multe goluri pentru LPS Roman, câte 6; au mai punctat Diana Amăriuţei- 3, Diana Căruntu- 2, Elena Liţă- 2, Anca Oancea- 2, Ramona Sandu- 1 şi Alina Dina-1.

Turneul continuă, sâmbătă şi duminică, la sala Ceahlăul, după următorul program:

Astăzi

Etapa a III-a: ora 9, CSS Bacău- HC Buhuşi; ora 10,15, LPS Piatra Neamţ- CSS Tg. Neamţ; ora 11,30, LPS Buzău- LPS Roman;

Etapa a IV-a: Ora 16, LPS P. Neamţ- CSS Bacău; ora 17,15, HC Buhuşi- LPS Buzău; ora 18,30, CSS Tg. Neamţ- LPS Roman;

Duminică, 3 februarie

Etapa a V-a: ora 9, LPS Buzău- LPS P. Neamţ; ora 10,15 CSS Bacău- CSS Tg. Neamţ; ora 11,30, LPS Roman- HC Buhuşi.