Handbal: Înfrângere mare cu Steaua

* Liderul Seriei A s-a impus cu 47-24 la Piatra Neamţ

Viitorul a ieşit cam şifonat din confruntarea cu trecutul, chiar dacă aceasta s-a rezumat la o singură repriză în duelul LPS Piatra Neamţ- Steaua, programat sâmbătă, în etapa a 17-a din Divizia A. Un Mazilu încărunţit, un Stamate cu plus de greutate şi un Cian iritat de „obrăznicia” tinerilor săi adversari au dat tonul unei victorii la scor a liderului Seriei A din liga a doua, care a câştigat în sala Ceahlăul cu 47-24. După ce au asigurat un avantaj liniştitor echipei lor, „bătrânii” s-au retras unul câte unul, lăsând loc tineretului. Adică unui Szoke sau Juverdianu, componenţi ai lotului naţional de tineret.

Partida a fost echilibrată pe tabelă doar până în min. 15, când Steaua şi-a început desprinderea. De la 7-10, scorul a ajuns la 7-19 (min. 26), în zece minute, în care gazdele nu au marcat nici un gol. Repriza întâi s-a încheiat 10-23, cea mai mare diferenţă a primei părţi, care a crescut până la finalul partidei. Chiar şi cu tineretul, steliştii s-au dovedit prea tari pentru juniorii pietreni, prea naivi în ambele faze ale jocului. Valoarea individuală a unora a fost evidentă chiar şi în această partidă, dar cu o „floare”, două nu se poate obţine un rezultat favorabil.

Principalul marcator al formaţiei pietrene a fost Rareş Bursuc, cu 11 goluri. Au mai înscris Popovici- 6, Acatrinei- 5, Stelea- 1 şi Călian- 1.La Steaua, pentru care au punctat toţi cei 12 jucători de câmp, cele mai multe reuţite le-au aparţinut lui Szoke- 7 şi Birtalan- 6.

„Steaua a fost o adversară grea pentru noi şi se vede acest lucru şi în scor. Are jucători mai mari, mai puternici şi cu mai multă experienţă. În ceea ce priveşte evoluţia mea, am prins o zi relativ bună”, a declarat interul Rareş Bursuc.