Handbal: Confirmări şi surprize la Târgovişte

* Bianca Lungu şi Ştefania Bălăceanu, două jucătoare de bază în prima victorie a HCF-ului în deplasare

HCF Piatra Neamţ a obţinut prima victorie în deplasare de la reluarea campionatului Diviziei A, a doua consecutivă. Pietrencele s-au impus pe terenul ultimei clasate, U Târgovişte, cu 27-15, după ce au condus, la pauză, cu 13-10. Nemţencele au confirmat debutul bun de sezon, în care au reuşit să învingă mult mai puternica grupare Ştiinţa Bacău. Confirmarea a venit şi din partea tinerei extreme Bianca Lungu (foto), eficientă şi la Târgovişte, după un meci foarte bun împotriva băcăuancelor. O surpriză frumoasă în tabăra pietreană a fost centrul Ştefania Bălăceanu, care a condus bine ofensiva pietreană, în repriza a doua.

„Toată echipa a jucat bine”, a declarat antrenorul HCF-ului, Dan Valentin. „A fost un joc echilibrat în apărare şi atac. În prima repriză, gazdele ne-au pus ceva probleme, mai ales de la 9 metri. Am schimbat puţin sistemul de apărare, la pauză. Am blocat foarte multe mingi şi am concretizat pe contraatac şi faza a doua. Cele mai multe din atacuri s-au încheiat cu gol”.

Principalele marcatoare ale formaţiei pietrene au fost Mădălina Chirilă- 7 şi Bianca Lungu- 7. Au mai înscris, pentru HCF Piatra Neamţ, Ştefania Bălăceanu- 5, Oana Rotaru- 4, Raluca Sandu- 2, Manuela Rusu- 1 şi Nicoleta Cuejdeanu- 1. Ultima, extremă, junioară la LPS Piatra Neamţ, a marcat pentru prima dată în Divizia A.

Pietrencele vor juca, în a treia etapă, pe teren propriu, duminică (ora 11, Polivalentă), cu Nova Force Giurgiu.