Handbal: Căzuţi la „ora” cu Interhandball

* Juniorii pietreni au pierdut cu veteranii Diviziei A, 30-40, după o primă repriză echilibrată; la 51 de ani, pivotul Ion Mocanu a înscris 10 goluri pentru oaspeţi

Partida cu Interhandball, de ieri, din cea de a 16-a etapă a Diviziei A, a fost un fel de lecţie „uite aşa se joacă” pentru tinerii handbalişti de la LPS Piatra Neamţ, dar aceştia sunt prea obosiţi pentru a mai acumula vreo cunoştinţă. O repriză, cele două echipe s-au întrecut de la egal la egal. Au condus pe rând, fără ca vreo una să reuşească să se distanţeze la mai mult de două goluri. Pietrenii au fost eficienţi prin interul Leonard Acatrinei, extrema Alexadru Popovici şi portarul Ştefan Lupu. Gazdele ar fi putut să se bucure de prima repriză câştigată în retur, dar oaspeţii au reuşit să îşi păstreze avansul din final şi să încheie cu un gol în faţa adversarilor:  16-15.

Pietrenii au mai rezistat aproape 10 minute după pauză (19-19 min. 36, 21-22 min. 38). Tactica bucureştenilor de a-l ţine om la om pe Acatrinei a dat rezultate, iar lipsa de concentrare a gazdelor i-a ajutat pe aceştia să se desprindă. LPS nu a marcat între minutele 38 şi 46, timp în care scorul a devenit 21-29. Distanţa s-a mărit la 10 goluri şi s-a menţinut până la finalul meciului, încheiat 30-40.

În ultimul sfert, antrenorii Rita şi Stelian Bursuc şi-au retras titularii, care au ajuns la cel de-al şaselea meci, în mai puţin de o săptămână.

Pentru LPS, au marcat, ieri, Popovici- 11, Acatrinei- 6, Hoşteanu- 3, Stelea- 2, Tudosia- 2, Teodorescu- 2, Barbălată- 1, Usturoi- 1, Călian- 1 şi Pătrunjel- 1.

Pivotul Ion Mocanu, veteranul veteranilor Diviziei A, la cei 51 de ani ai săi, a înscris cele mai multe goluri, 10, pentru echipa sa.