Handbal: Bine şi promiţător

LPS Piatra Neamţ a început bine şi promiţător turneele juniorilor III, pe care le găzduieşte în acest final de săptămână. Fetele au obţinut prima victorie din acest campionat în faţa Tescaniului, băieţii au pierdut cu mult mai puternica formaţie LPS Vaslui, căreia i-au fost egali însă în repriza secundă.

În sala Ceahlăul, junioarele pregătite de prof. Luminiţa Ciocârlan şi Crina Ciobanu au învins pe AS Tescani cu 17-15 (au marcat Raluca Focşăneanu- 5, Marina Nică- 5, Elena Enache- 3, Diana Caruz- 2, Elena Tănăselea- 1 şi Bianca Popa- 1) după un meci echilibrat, în care gazdele s-au desprins în ultimele minute.

Juniorii (prof. Adriana şi Răzvan Caba) au intrat mai greu în meci, dar au echilibrat în cea de a doua repriză. Partida s-a încheiat 24-16 în favoarea Vasluiului, ocupanta locului doi în serie. Pentru pietreni, au înscris Antim Popescu- 5, Paul Boangiu- 4, Vlad Forman- 4, Alex Blăgescu- 1, Paul Todireasa- 1 şi Ioan Nica- 1.

Turneele vor continua astăzi, de la orele 9,30 şi 16, şi duminică, de la 9,30, la sala Ceahlăul (fetele) şi sala mică de la Polivalentă (băieţii).