Golu’, de la Golubovici

golubovic1

* Căpitanul şi-a făcut datoria şi în amicalul cu Zimbru Chişinău şi a marcat cele două goluri ale victoriei Ceahlăului

Ceahlăul a învins cu 2-0 pe Zimbru Chişinău, vineri seară, la Piatra Neamţ. Ambele reuşite ale gazdelor aparţin căpitanului. Golubovici a deschis scorul, în repriza a doua, dintr-un gol marcă personală, cu capul, şi a dublat avantajul formaţiei sale în min. 80, cu un şut spectaculos din colţul careului de 16 metri.

„Ne bucurăm că am câştigat. Rezultatele sunt importante şi în amicale. Ne dau încredere pentru campionat”, a declarat mijlcoaşul Ceahlăului, Vlad Achim.

Moldovenii au fost adversari utili echipei nemţene, care a muncit pentru acest succes. Nu doar Zimbru a făcut mai dificilă misiunea gazdelor, însă. Pentru ultimul meci de pregătire, Miriuţă şi colaboratorii săi au avut la dispoziţie un lot limitat numeric. Antrenorii formaţiei pietrene au contat pe doar 16 jucători în amicalul de vineri seară. În care a fost titularizat, la prima apariţie de la începerea campionatului, tânărul Velici, şi pentru care a fost promovat, tot în premieră, fundaşul Paul Scăpău, de la echipa a doua.

Ceahlăul a început partida în formaţia Jovic- Dumitraş, Ichim, Cânu, Cazan- Achim, Onciu- Gheorghiu, Golubovic, Chitoşcă- Velici; în repriza a doua, au intrat Jicha, Rusu, Ţepeş, Ştefănescu şi Scăpău.

Opt jucători din lotul de bază au lipsit pietrenilor. Stana, Constantinescu, Jula, Dică şi Garcia au probleme medicale, iar tinerii Marc, Popadiuc şi Hasani sunt la loturile naţionale.

Cu jocul de vineri seară, Ceahlăul a încheiat o perioadă specială de pregătire, care să acopere o lungă pauză competiţională, iar de astăzi schimbă ritmul şi tactica, pentru apropiata reluare a campionatului. În următoarea etapă, pietrenii vor întâlni, luni, 16 septembrie, pe FC Braşov.