Gheata de aur şi ghetuţele de argint

george ungureanu 1

* Copiii Ceahlăului au luat locul doi la Cupa Eon Kinder, la care căpitanul lor, George Ungureanu, a fost de două ori premiat

Copiii de 2002 ai Ceahlăului, pregătiţi de Gabriel Rădulescu, au avut un turneu excelent la Cupa Eon Kinder, la care au cedat doar în finală, una internaţională. Puternica întrecere de la Târgu Mureş, care a ajuns la cea de a şaptea ediţie şi a fost deschisă de regele Hagi, miercurea trecută, a adunat anul acesta sute de copii, din ţară şi străinătatate. Participantele au fost împărţite pe categorii de vârstă. La 11 ani, Ceahlăul a început competiţia într-o grupă cu ACS Kinder, CSS Mangalia şi „Toni Doboş”, din care a ieşit cu bine. În sferturi, formaţia pietreană a trecut cu 2-0 de CSS Dinicu Golescu, din Câmpulung Muscel. A urmat o semifinală strânsă, cu Junior Galaţi, câştigată cu 2-1.

În finală, pietrenii au fost depăşiţi de praghezii de la Bohemians, care s-au impus cu 2-1.

Cel mai bun jucător la această categorie de vârstă, premiat cu „Gheata de aur”, a fost căpitanul Ceahlăului, George Ungureanu. Micul fotbalist a luat şi titlul de golgeter, pentru care a primit încă un premiu.

Grupa vicecampioană la Eon Kinder se pregăteşte pentru începerea campionatului, urmând să reprezinte Ceahlăul la categoria juniori C.

* Trei victorii şi un eşec la republicani

Echipele pietrene au obţinut trei victorii şi au înregistrat un eşec în prima etapă a campionatului republicanilor. La Piatra Neamţ, LPS a făcut scor în ambele partide, disputate duminică. La juniori A, grupa lui Tudor Şoimaru s-a impus cu 4-0 în faţa celor de la Sporting Vaslui. Juniorii B, pregătiţi de Gelu Chertic, au învins cu 8-0 reprezentanta aceleiaşi grupări.

Tot cu vasluienii s-au întâlnit şi formaţiile Ceahlăului, în deplasare. Juniorii A (antrenor Gheorghe Bulacu) au fost învinşi cu 3-1 de LPS Vaslui, în timp ce juniorii B (antrenor Lidi Chertic) au reuşit o victorie, 2-0.

Joi, 12 septembrie, va fi duel nemţean în cea de a doua etapă a republicanilor, între cele două grupări de la Piatra Neamţ. Ceahlăul şi LPS se vor înfrunta pe Municipal, de la ora 12.