Futsal: Şi tinerii fac lucruri „trăsnite”

* Ceahlău- Dava Deva 9-5 (4-1), iar pietrenii se califică în sferturile Cupei României

Futsal Ceahlăul a învins Dava Deva, sâmbătă, cu 9-5 şi s-a calificat în sferturile Cupei României. Pietrenii s-au impus fără prea mari emoţii, dar cu multă muncă, iar la reuşită, de data aceasta, şi-au adus un aport deosebit tinerii. Principalul marcator al gazdelor a fost Ionuţ Anicăi, cu patru goluri. El a şi deschis scorul, în min. 10, pentru ca Şerban să dubleze avantajul pietrenilor, trei minute mai târziu. Dava a redus din diferenţă, însă Anicăi l-a surprins pe portarul advers cu un şut din jumătatea gazdelor şi a făcut 3-1, iar până la pauză a mai înscris o dată.

Gazdele au început bine şi repriza secundă, iar Nichitean a dus scorul, cu o dublă, la 6-1. Au fost golurile care au tranşat calificarea în favoarea gazdelor. Pietrenii nu s-au oprit însă, Anicăi a mai înscris o dată, pentru 7-1, scor la care Macingo, de la oaspeţi, a luat lupta pe cont propriu. Jucătorul Davei a marcat de patru ori, dar fără ca victoria Ceahlăului să fie ameninţată. Şerban şi Mocanu au menţinut un avantaj confortabil pentru pietreni, înscriind ultimele două goluri ale acestora.

„A fost greu, mai ales în prima repriză, până ne-am intrat în joc. Mă bucur foarte mult că am câştigat şi sper să avem un adversar mai uşor, o echipă tot de liga a doua dacă se poate, şi să mergem mai departe”, a declarat Ionuţ Anicăi la finalul partidei.

Antrenorul pietrenilor, Gabi Bucur, ar vrea încă o adversară din prima divizie, pentru ca meciul să se joace tot la Piatra Neamţ.

„Ne aşteptam la o opoziţie mai mare din partea echipei din Deva, dar şi noi am jucat foarte bine. Felicit echipa pentru cum s-a dăruit. Nu pot spune că avem un obiectiv în Cupa României, dar încercăm să câştigăm fiecare meci. Dacă nimerim tot cu o adversară din prima ligă, jucăm acasă şi cheltuim mai puţin, iar victoria ar fi mai surprinzătoare şi mai valoroasă”.