Futsal: Pietrenii s-au „tăiat”

* Futsal Ceahlăul a ajuns pe locul patru după turneul de la Gheorgheni

Ceahlăul a încheiat rău cel de-al patrulea turneu din campionatul Ligii a II-a, care urmează unor etape la fel de slabe pentru formaţia pietreană. La Gheorgheni, aceasta a pierdut ambele partide şi a ajuns la patru înfrângeri consecutive, după un început perfect de sezon. Problemele din lot, mai puţine, nu au fost singurele cauze ale evoluţiei pietrenilor în etapele 7 şi 8, disputate sâmbătă şi duminică.

În primul meci, cu City’us 2 Târgu Mureş, Ceahlăul a condus cu 2-0 la pauză.

„A fost un joc echilibrat în prima repriză, în care şi-a spus cuvântul plusul nostru de experienţă. În partea a doua, ei au jucat şi cu portarul în câmp în cea mai mare parte a timpului. Au avut mai multe ocazii, pe care le-au şi fructificat, în timp ce noi am ratat cu poarta goală. Era 2-1 cu două minute înainte de final, dar am greşit în apărare şi am pierdut”, a precizat managerul Izotecului, Cristi Vornicu.

Duminică, pietrenii au evoluat şi mai modest şi au pierdut cu 1-5 în faţa celor de la Infopress Odorheiu Secuiesc. Din lider neînvins, Futsal Ceahlăul a ajuns pe locul patru. O situaţie pe care Şerban şi coechipierii săi îşi propun să o îndrepte în ultimul turneu al anului, care va avea loc la Piatra Neamţ, pe 7 şi 8 decembrie.

Cele 3 goluri ale nemţenilor, la Gheorgheni, au fost marcate de Franţug, Mocanu şi Anicăi.

Clasament

1. Dunărea Călăraşi     8          7          1          0          51-28   22

2. Infopress Od. Secuiesc       8          6          1          1          34-19   19

3. Inter Gheorgheni     8          4          0          4          50-29   12

4. Futsal Ceahlăul       8          4          0          4          22-21   12

5. City’us 2 Tg. Mureş 8          2          0          6          20-36   6

6. United Clinceni       8          0          0          8          16-60   0