Futsal: Patru plus Şerban

* Căpitanul Ceahlăului a fost “locomotiva” echipei în ultimul turneu, pe care pietrenii l-au încheiat neînvinşi

Patru plus Claudiu Şerban s-a dovedit formula perfectă pentru Futsal Ceahlăul, în ultimul turneu din 2012, disputat la Piatra Neamţ. Căpitanul gazdelor a învins aproape de unul singur pe United Clinceni (4-0), vineri seară, iar sâmbătă a relansat disputa cu liderul Ligii a II-a, Dunărea Călăraşi (3-3), înscriind cele două goluri ale unei remize pentru care s-a transpirat din greu.

Cea de a doua partidă a început de la 2-0, cât arăta tabela în minutul 5. Ionuţ Anicăi a redus din diferenţă, dar tot jucătorii primei clasate au mai înscris o dată, până la pauză, iar pietrenii rememorau “execuţia” din noiembrie, când pierduseră cu 3-6 confruntarea cu Dunărea.

Călărăşenii, care îşi odihniseră titularii cu o zi înainte, venind la Piatra Neamţ cu un lot pentru aproape trei echipe, şi-au reluat asaltul la poarta Ceahlăului, după pauză. Portarul Sergiu Dumea le-a redat încrederea colegilor săi, rezistând şut după şut. Pietrenii nu au primit gol, dar nici nu au reuşit să înscrie. Şi au riscat totul în ultimele cinci minute, cu folos. Gazdele au atacat cu tot cu portar, iar superioritatea numerică  în câmp le-a adus din ce în ce mai multe oportunităţi la poartă adversă. Mingea s-a încăpăţânat să nu intre în poartă din piciorul tânărului Ionuţ Anicăi şi tot “veteranul” Claudiu Şerban a îmblânzit-o. A  făcut 3-2 cu o acţiune personală începută din propriul teren, în min. 37, iar cu un minut şi jumătate înainte de final, a reuşit şi golul egalizator.

Vineri seară, Şerban a înscris de trei ori în prima repriză a confruntării cu United  Clinceni, stabilind şi scorul primei reprise. Pietrenii au reuşit să se impună cu 4-0, după ce a înscris, în partea a doua, Costel Nichitean.

Claudiu Şerban: “Am avut un turneu destul de dificil şi mă bucur că nu am pierdut. Au jucat mult şi copiii, ceea ce înseamnă încă un câştig. Sunt fericit şi că a fost mai multă lume decât mă aşteptam în tribune”.

Gabi Bucur, antrenor Ceahlăul: “Sunt mulţumit. Am avut două jocuri complet diferite. Nu am pierdut şi felicit jucătorii pentru efortul depus şi felul în care au luptat, mai ales în ultima partidă”.

La Piatra Neamţ, Ceahlăul a jucat cu Sergiu Dumea, Claudiu Şerban, Ionuţ Anicăi, Vasile Turnea, Costel Nichitean, Ştefan Frănţugu, Robert Mocanu, Bogdan Miron, Răzvan Cotoi, Alexandru Ţigulea şi George Stan.

Cele patru puncte câştigate pe teren propriu au urcat Ceahlăul pe locul trei în clasament, iar noul lider în liga secundă este Infopress Odorheiu Secuiesc.