Futsal: Ceahlăul s-a oprit în Cupă

* Pietrenii au fost eliminaţi de echipa de Ligă I CSMS Iaşi

Drumul Ceahlăului în Cupa României s-a oprit joi seară. Pietrenii au pierdut, pe teren propriu, cu 3-5, în faţa formaţiei CSMS Iaşi. Cele două echipe au fost egale doar ca dorinţă de a câştiga şi voinţă de a lupta. Ieşenii au fost superiori la toate celelalte capitole. Ritmul partidei a stors echipa pietreană, care nu putea rivaliza cu adversara sa ca formă fizică, cu un singur antrenament pe săptămână. Căpitanul Ceahlăului, Claudiu Şerban, s-a resimţit cel mai mult, iar medicii i-au pus masca de oxigen, pentru câteva minute, în repriza secundă. Deşi nu au renunţat nici un moment la luptă, pietrenii au ratat mult la poarta adversă, iar portarul Dumea şi-a ajutat echipa, dar nu a putut face minuni.

Ieşenii au condus, la pauză, cu 2-0, iar după primul minut al reprizei secunde au mărit avantajul la 3-0. Meciul părea terminat, dar a fost momentul revenirii gazdelor, dat de reuşita lui Mocanu, în min. 22. Brumea a făcut 2-3, un minut mai târziu, dar mingea s-a încăpăţânat să nu mai intre în poarta ieşenilor. Au scăpat în câteva situaţii şi pietrenii, dar tot ieşenii au înscris, în min. 31, pentru 2-4. Speranţele gazdelor au revenit odată cu reuşita lui Anicăi (3-4, în min. 37), urmată însă de golul cinci al oaspeţilor, care au stabilit scorul final în min. 38.

Pietrenii au ieşit frumos din sferturile Cupei României, după cel mai spectaculos meci din acest sezon, în care Ceahlăul a mai bifat un moment important, revenirea lui Robert Grigoriţă.

„Am ratat o şansă foarte importantă şi ne pare rău. Băieţii de la Iaşi practică un fotbal curat, de sală. Am încercat să facem o figură frumoasă şi sper că am reuşit să mulţumim cât de cât publicul. Avem copii lipsiţi de experienţă, dar am muncit cu toţii. Nu ştiu dacă puteam învinge Iaşul, avantajată de experienţa Ligii I”, a declarat căpitanul pietrenilor, Claudiu Şerban.