Fotbal / Surprizele din finalul Ligii a IV-a

vointa- speranta 2

* Voinţa a făcut scor în 10 oameni, Cetatea a pierdut în faţa Spicului

Ultima etapă a play off-ului Ligii a IV-a a fost una a surprizelor. Deşi lipsite de mize, cele două jocuri au fost poate cele mai spectaculoase, prin răsturnările de situaţie şi rezultatele finale. Victoria a revenit outsider-ilor, care au „condimentat” puţin finalul campionatului, unul dominat şi câştigat cu autoritate de Cetatea Târgu Neamţ.

În primul meci de sâmbătă, Voinţa Ion Creangă, fără nici un punct în play-off, a reuşit să treacă de Speranţa Răuceşti cu 5-1, deşi a evoluat, încă din prima repriză, în inferioritate numerică. Favorită, Speranţa a condus cu 1-0, scor la care a primit un penalty, iar adversarilor le-a fost eliminat un om. Echipa din Răuceşti a ratat lovitura de la 11 metri, iar din acel moment, Voinţa a pus stăpânire pe meci. Până la pauză, cei de la Ion Creangă au egalat şi au trecut în avantaj, 2-1, iar în repriza a doua au mai înscris de trei ori. Partida s-a încheiat 5-1, spre amarul celor de la Răuceşti, care cu doar trei zile mai devreme încasaseră 10 goluri de la Cetatea Tg. Neamţ.

„Este meritul antrenorului, care a reuşit să ne motiveze să câştigăm acest meci, pentru noi şi toţi cei care au venit de la Ion Creangă să ne vadă. Nu am vrut să încheiem play off-ul cu trei înfrângeri. În general, suntem mulţumiţi de ceea ce am reuşit în acest campionat, pe care l-am început fără o parte dintre jucătorii de bază. Nu ne-am propus să ajungem la barajul de promovare. Noi am vrut doar să jucăm fotbal. Poate anul viitor”, a declarat Marius Tulbure, care a marcat de două ori împotriva Răuceştiului.

Fostul golgheter al judeţului, mai multe sezoane consecutive, nu regretă pierderea acestui titlu, mai ales că el a fost câştigat de un jucător foarte tânăr, Doru Ungureanu, de la Cetatea.

„Am avut mai multe probleme, medicale şi personale, care nu mi-au permis să joc meci de meci. Sunt mulţumit de mine însă şi sper în continuare la mai mult”, a mai spus unul dintre cei mai buni jucători din Liga a IV-a, care împlineşte 31 de ani.

Voinţa Voinţei i-a impulsionat şi pe cei de la Tămăşeni, pentru meciul al doilea de sâmbătă. Iniţial, aceştia s-au codit să intre pe teren. Delegatul lor, Vasile Tamba, a motivat că echipa sa nu a fost anunţată că se va juca pe sintetic şi mai bine nu joacă deloc. A fost convins să se răzgândească de observator şi jucătorii săi, iar meciul a început cu 10 minute întârziere.

Cetatea a deschis scorul, în repriza întâi, dar a treia victorie categorică a campioanei judeţului în play-off nu a mai venit. Andrei Braiş a egalat până la pauză, cu o execuţie spectaculoasă, şi tot el a făcut 2-1 în repriza secundă, în care echipa de la Ion Creangă, cu doar 11 jucători pe foaie, a făcut eforturi eroice să reziste. Şi a reuşit, în dauna unei echipe care nici nu a forţat, menajându-şi o parte dintre titulari, şi care are ceva de învăţat din acest joc înaintea barajului de promovare în Liga a III-a.

Sezonul, la judeţ, se va încheia cu Supercupa României, între Cetatea şi … rămâne de văzut cine, pentru că echipa din Târgu Neamţ a câştigat şi titlu, şi Cupa României.

La finalul play off-ului, clasamentul Ligii a IV-a nemţene, la vârf, arată astfel:

1. Cetatea Tg. Neamţ    3             2             1             16-4       9

2. Spicul Tămăşeni          3             2             1             8-5         8

3. Speranţa Răuceşti      3             1             2             5-17       4

4. Voinţa I. Creangă        3             1             2             7-10       3