Fotbal: LPS s-a oprit la Ola

* Pietrenii au pierdut al doilea meci la zonă şi au părăsit competiţia înainte de finală

Un gol i-ar fi trebuit LPS-ului pentru a merge mai departe la etapa de zonă a Memorialului Gheorghe Ola. În cel de-al doilea meci din serie, micii jucători pietreni au pierdut cu 0-1, sâmbătă, în faţa celor de la LPS Vaslui, care s-au calificat la turneul final al competiţiei. LPS Piatra Neamţ ar fi ajuns  în finala etapei de zonă şi cu o remiză, după ce reuşise, la debut, o victorie la scor, 6-2, cu Didi junior Iaşi.

„Am primit un gol în minutul 4, la înghesuială. Apoi, s-a jucat mai mult în jumătatea lor. Cred că am stat peste ei 30 din cele 40 de minute. Nu a vrut să cadă şi golul. Le-am terminat în primul meci”, a încercat să glumească profesorul pietrenilor, Constantin Pancu.

LPS Vaslui s-a închis şi pentru gazdele etapei de zonă, Sporting Suceava, contra cărora a disputat finala. Aceasta s-a decis la lovituri de departajare, după ce meciul s-a încheiat 0-0.

„Nu pot să fiu supărat pe copii. Sunt mulţumit de calitatea jocului pe care l-am prestat la Suceava. Norocul, însă, nu-l poţi antrena”, a mai spus Constantin Pancu.

LPS Piatra Neamţ a ocupat locul al treilea la zonă, iar Ştefan Bordei a primit premiul pentru jucătorul de perspectivă al turneului.

Gruparea pietreană va fi reprezentată şi la etapa de zonă a Memorialului Ene, pentru copii de 8 ani, care va avea loc tot la Suceava, la finalul acestei săptămâni.