Fotbal judeţean

Luptă în trei

Duminică s-au disputat partidele rundei a 13-a, a doua din retur, în liga a patra la fotbal. După rezultatele consemnate în această etapă, se pare că lupta pentru şefia clasamentului, cea care permite participarea la barajul pentru promovarea pe cea de-a treia scenă fotbalistică, se va da între 3 formaţii, Voinţa Ion Creangă, Victoria Horia şi Speranţa Răuceşti, toate 3 învingătoare la finele săptămânii trecute. Liderul, Voinţa Ion Creangă a obţinut un succes important, după ce s-a impus cu 4 – 2 pe terenul celei de-a patra clasate, Moldova Cordun. Jucătorii de la Ion Creangă, care evoluează şi în campionatul de minifotbal în judeţul Bacău, au condus cu 2 – 1 la pauză şi şi-au mărit avantajul în partea a doua când au mai marcat de două ori, provocând astfel cea de-a treia înfrângere din actuala stagiune a echipei din Cordun. A doua clasată, Victoria Horia, a câştigat cu 3 – 0, la masa verde, confruntarea de pe teren propriu cu Viitorul Săbăoani, formaţie care a decis în pauza de iarnă să nu mai continue competiţia ligii a patra din cauza lipsei banilor şi a bazei sportive. Cea de-a treia clasată în ierarhia ligii a patra, Speranţa Răuceşti a obţinut un succes facil, 4 – 0, pe terenul celor de la Siretul Doljeşti, după ce la pauză a condus cu 2 – 0. În aceste condiţii, lupta pentru primul loc va fi una deschisă iar câştigătoarea campionatului judeţean se va decide abia în ultima rundă. De asemenea trebuie consemnat primul punct acumulat de ultima clasată, LPS Roman, formaţie care a remizat pe teren propriu, 1 – 1, cu Viitorul Podoleni.

Liderele s-au impus

Tot la finele săptămânii trecute s-au disputat şi partidele din cele două serii ale ligii a cincea, acolo unde liderele s-au impus şi rămân favorite la promovarea în cel de-al patrulea eşalon. În seria est, Voinţa Valea Ursului a trecut cu 7 – 2 în deplasare de Arsenal Văleni, iar în seria vest, Lupii Bistriţei Alexandru cel Bun au câştigat cu 4 – 2 confruntarea din deplasare cu Voinţa Dobreni.