Fotbal: Învinşi în 5 minute

* Ceahlăul II a condus la Suceava până în min. 72

Ceahlăul II Piatra Neamţ a încheiat turul Ligii a III-a cu un eşec, 1-3, pe terenul celor de la Sporting Suceava. Oaspeţii au deschis scorul, vineri, prin Bobric, în finalul reprizei întâi. Atacantul a reluat cu capul, la colţul scurt, din centrarea lui Ştefănescu. Pietrenii au intrat în avantaj la vestiare şi au rezistat până în min. 75. În mai puţin de 5 minute, sucevenii au egalat şi au trecut în avantaj. Cel de-al doilea gol al Sportingului a fost înscris de Ferariu, fost jucător al Ceahlăului. Gazdele au mai marcat o dată în minutele de prelungiri.

„Am avut un început foarte bun de meci, cu posesie bună şi ocazii. Plusul a venit din evoluţia mijlocaşilor centrali. Am sperat la 1-0 că putem obţine prima victorie în deplasare, dar în repriza a doua au venit peste noi şi au reuşit să ne depăşească”, a precizat antrenorul secund al Ceahlăului II, Valentin Avădanei.

Meciul de la Suceava a mai marcat un debut pentru satelitul pietrean. În poartă s-a aflat Constantinescu, un junior de 17 ani, titular, alături de Ţepeş, Gorea, Călin, Drugă, Tăbăcariu, Sofronie, Ştefănescu, Margină, Pavel şi Bobric; au mai intrat Dobrescu, Popadiuc şi Diaconu.

Şi Petrotub Roman a pierdut vineri, cu 0-1, pe terenul celor de la Aerostar Bacău. Celelalte rezultate ale etapei a 12-a: FCM Dorohoi- SC Bacău 0-1, Ştiinţa Miroslava- CSM Moineşti 2-2 şi CSM Paşcani- Oţelul II Galaţi 1-0.