Fotbal: Estul, „decapitat” în Cupă

Primele două clasate în Seria Est a Ligii a V-a au părăsit Cupa României încă din primul tur, disputat duminică. Liderul Siretul Doljeşti a pierdut şi la scor, 4-0, pe terenul celor de la Zimbrul Pânceşti. Viitorul Săbăoani a fost învinsă cu 2-1 la penultima clasată în Seria Nord, Voinţa Boteşti, care avea o singură victorie în acest sezon.

În derby-ul primului tur, Bradul Borca şi Olimpia Grinţieş au oferit un meci disputat şi spectaculos. S-au înscris 10 goluri, în 90 de minute. Victoria a revenit Bradului, care s-a impus la Grinţieş cu 6-4.

Două partide s-au decis prin lovituri de departajare. La Valea Ursului, gazdele s-au impus cu 8-7 în faţa Spicului II Tămăşeni, după 4-4 în min. 90, egalitatea care a persistat până la finalul celor două reprize de prelungiri.

Indecis s-a încheiat şi Zorile Urecheni- Ozana Timişeşti (1-1 min. 90, 2-2 min. 120), câştigat de oaspeţi cu 6-4, după executarea loviturilor de la 11 metri.

Voinţa Dulceşti- Olimpia Gârcina s-a încheiat după prelungiri, cu victoria gârcinenilor, scor 4-3.

Celelalte rezultate ale primul tur din etapa judeţeană a Cupei României: Foresta Tarcău- Energia Pângăraţi 1-3, LPS I- LPS II Piatra Neamţ 5-0, Voinţa Dochia- Bravo Bodeşti 1-3, Stejarul Ţibucani- Avântul Petricani 1-4, Recolta Icuşeşti- Lorisim Ruginoasa 2-1 şi Voinţa Dobreni- Lupii Bistriţei 2-3.

Echipele câştigătoare merg în turul doi al competiţiei, programat în primăvara anului viitor, când vor intra în competiţie şi cele 12 formaţii din Liga a IV-a.