Fotbal: Ceahlăul nu are timp de lacrimi

*Pietrenii vor să uite prin campionat ratarea calificării în semifinalele Cupei României

Ceahlăul nu a trecut de pragul istoric al sferturilor Cupei României şi a părăsit competiţia, miercuri seară. Pietrenii au fost eliminaţi după o victorie clară, deşi obţinută pe jumătate în ceaţă, a Oţelului Galaţi. Deşi amintirea celor 4 goluri încasate în campionat era încă proaspătă în memoria oaspeţilor, aceştia au reuşit să depăşească momentul şi să se impună. Gălăţenii au fructificat două din cele trei şuturi pe poartă. Ei au înscris până la întreruperea partidei, prin Iorga (min. 11), iar Băjenaru, plecat de la limita ofsaidului, a făcut 2-0, în min. 65.

Pietrenii, care au jucat cu cel mai des utilizat unsprezece în acest sezon, au ratat cea mai mare ocazie în debutul reprizei secunde, când Constantinescu, scăpat singur cu portarul Oţelului, a trimis peste poartă.

„Am învăţat din greşeli, după ce am făcut o analiză a meciului din campionat”, a explicat antrenorul Viorel Tănase replica Oţelului din Cupă. Am crezut în orgoliu, care naşte ambiţii. Asta am avut astăzi”.

Tehnicianul gălăţenilor a spus că întreruperea meciului, pentru aproape o oră, i-a dat ceva emoţii.

„Noi începuserăm bine meciul. Conduceam şi mi-a fost teamă ca întreruperea să nu ne influenţeze negativ”, a mai declarat Viorel Tănase.

În vestiarul Ceahlăului, aşteptarea a fost mai uşoară. Secundul Costel Ilie este convins că pauza nu a avut efect negativ asupra jucătorilor, cărora li se poate reproşa lipsa de concentrare la finalizare.

„După numărul de ocazii, partida a fost net în favoarea noastră”, a declarat antrenorul. „Am avut şansa de a face ceva în plus, dar nu avem timp să ne plângem. Ne aşteaptă trei partide foarte importante în campionat”.

Prima este cea cu Petrolul, de duminică (ora 18), în prima etapă a returului.