Fotbal: Ceahlăul II, executată din două penalty-uri

Ceahlăul II a pierdut cu 1-2 amicalul de ieri, disputat cu divizioanara secundă Rapid Suceava,  la Piatra Neamţ. Oaspeţii s-au impus din două penalty-uri, câte unul în fiecare repriză. Şi gazdele au beneficiat de o lovitură de la 11 metri, dar portarul sucevenilor a respins la execuţia lui Stahie. Gazdele ar mai fi putut primi cel puţin încă un penalty, în prima jumătate a disputei, după un henţ clar al adversarilor în careu, urmat la câteva minute de un fault.

Ale tânărului Creciunesc, însă, au fost mult mai vizibile, fundaşul dreapta reuşind să primească două cartonaşe roşii în acelaşi meci, după ce antrenorii l-au reintrodus pe teren în repriza secundă. Ceahlăul II a marcat la 1-0, prin Bobric, care irosise o ocazie bună în prima repriză, când şi fundaşul Gorea a trimis în transversală.

Partida a constituit un test bun pentru jucătorii şi antrenorii Ceahlăului II, care au folosit o formulă apropiată de cea pe care se vor baza şi în campionat. Mihai Ionescu şi Valentin Avădanei au alcătuit primul unsprezece cu Spiridon- C. Creciunesc, Gorea, Mateiciuc, Stahie, Vodă, Tăbăcariu, Mateiuc, Popadiuc, Scânteie, Bobric; au mai intrat Călin, portarul Constantinescu, Torok, Daneliuc, D. Creciunesc, Scăpău, Mititelu şi Argatu.

Singura noutate pentru retur ar fi fundaşul central Torok, dar Ceahlăul II nu va conta pe Robert Diaconu, care s-a operat de ruptură de ligamente şi va lipsi tot sezonul.

Pietrenii vor mai susţine un joc de verificare sâmbătă, cu Sporting Suceava, colegă de serie în Liga a III-a.