Fotbal: Ceahlăul II a învins Romanul într-o repriză

* Velici a dat trei goluri pentru victoria cu 3-1 a pietrenilor, în partida de vineri

Ceahlăul II Piatra Neamţ a câştigat ultimul duel nemţean din acest campionat al Ligii a III-a. Satelitul a făcut şi scor împotriva celor de la Petrotub Roman, vineri, în partida de la Roznov. Gazdele s-au impus cu 3-1, după ce au condus, la pauză, cu 3-0. Velici a marcat toate cele trei goluri ale pietrenilor, în min. 15, 27 şi 32. Tot gazdele au înscris şi a patra oară, în min. 72, când tânărul fundaş Călin a trimis în poarta proprie. Altfel, romaşcanii nu au putut să marcheze nici măcar din penalty. Oaspeţii au beneficiat de o lovitură de la 11 metri la scorul de 3-1, dar a apărat Lepmets.

Pietrenii au vrut să înscrie şi la 3-0, în repriza a doua, dar Velici, Chitoşcă şi Bobric au trecut pe lângă majorarea avantajului. Ceahlăul II (locul 11) rămâne neînvinsă la Roznov, în acest campionat, iar cu victoria de vineri, din etapa a 20-a, a egalat Ştiinţa Miroslava la numărul de puncte (16) şi a ajuns la unul singur de Aerostar Bacău.

Petrotub Roman, în schimb, rămâne fără nici un punct din deplasare, în retur, şi a ajuns pe locul 8 în Seria I.

Ceahlăul II ((antrenori Mihai Ionescu şi Valentin Avădanei): Lepmets- Vodă, Gorea, Călin, Stahie, Chitoşcă, Tabacariu, Mateiuc, Margină, Bobric şi Velici; au mai jucat Mateciuc, Popadiuc, D. Creciunesc şi Scânteie.