Fotbal: Bacăul, lider şi în amicale

* ASC a câştigat „returul” cu Petrotub, disputat tot la Piatra Neamţ

ASC Bacău şi Petrotub Roman s-au întâlnit din nou, ieri, în „returul” dublei amicale dintre cele două formaţii. Cum terenurile băcăuane sunt impracticabile, după ultimele ninsori, meciul s-a disputat tot la Piatra Neamţ. Unde ASC este ca acasă de acum, obţinând o victorie categorică împotriva romaşcanilor: 5-0. Liderul Seriei I din Liga a III-a a condus cu 2-0 la pauză, prin reuşitele lui Întuneric şi Luncanu.

Noul intrat în poarta romaşcană, Cernat, a primit rapid două goluri în repriza secundă, iar la cel de-al doilea s-a şi accidentat, impunându-se revenirea lui Dornescu. Costin, Speroni şi Predoiu au fost marcatorii părţii secunde, la finalul căreia ASC Bacău a obţinut a treia victorie, din tot atâtea meciuri, la Piatra Neamţ. Înainte de a învinge prima dată Petrotubul, acum o săptămână, cu 2-0, băcăuanii au trecut şi de Ceahlăul, cu 1-0.

Cele două formaţii:

Petrotub Roman (antrenor Ghiţă Poenaru): Dornescu- Ghidarcea, Ciobanu, Carnariu, Talpalariu, Vlaicu, Menghia, Popa, Chirilă, Harbuzaru şi Abuzătoaie; au mai jucat Cernat, Ţapu, Damian, Caprariu, Gafiţa, Lupuşoru şi A. Marius.

ASC Bacău (antrenor Marius Baciu): Petrariu- Bârculeţ, Bamba, Adăscăliţei, Medeşan, Majer, Întuneric, Şchiopu, Costin, Hurdubei, Luncanu; au mai jucat Ştirbu, Blănaru, Stegaru, Popa, Strugariu, Speroni, Miron, Sascău şi Predoiu.

Pe lângă Marin (operat de menisc) şi Petrila, absenţi de mai multă vreme, din cauze medicale, nici Sofronie nu a jucat, ieri, pentru Petrotub, din acelaşi motiv. Romaşcanii vor susţine următorul amical tot la Piatra Neamţ, vineri (ora 12) cu Ceahlăul II.