Favoritele s-au impus

Bradul Borca – Speranța Răucești 4-2 (2-0)

La finele săptămânii trecute s-au disputat meciurile primei etape din play-off-ul ligii a patra, faza superioară a campionatului care va stabili formația campioană în județul Neamț, în ediția 2015-2016. Anul acesta, partidele din play off sunt găzduite de stadionul Cimentul din Bicaz, iar primele două jocuri s-au desfășurat sâmbătă pe o vreme foarte frumoasă și pe un gazon destul de bun. Primul meci al zilei a opus formațiile care au încheiat sezonul regulat pe locurile 2 și 3, respectiv Speranța Răucești și Bradul Borca.

Campioană în sezonul trecut, Speranța Răucești este departe de forma foarte bună din stagiunea trecută, și asta s-a văzut și la confruntarea de sâmbătă, când a cedat destul de clar cu 2-4 în fața celor de la Borca, echipă considerată una dintre cele mai puternice din competiția internă. Elevii profesorului Cătălin Rusu au început mai bine disputa de la Bicaz și au deschis scorul după numai 10 minute, atunci când Brighiu, unul dintre golgheterii formației din Borca, a înscris din lovitură de la 11 metri, după ce centralul Ionuț Toma a dictat corect penalty pentru Bradul. Golul i-a motivat și mai tare pe jucătorii de la Bradul, care au controlat destul de bine jocul, în timp ce băieții lui Cosmin Bocăneț au acuzat șocul golului primit destul de repede și au avut o evoluție destul de ezitantă în prima repriză. În aceste condiții, Bradul s-a desprins destul de repede la 2-0, în minutul 29, atunci când același Brighiu a finalizat o acțiune de atac a echipei sale, iar rezultatul stabilit atunci s-a menținut până la pauză. La adăpostul a două goluri, fotbaliștii de la Borca au ieșit și mai motivați de la vestiare, și după 8 minute de la reluarea partidei s-au desprins la 3-0, după reușita lui Cataramă.

Speranța a încercat să revină în joc și a redus din handicap pentru 1-3, însă băieții lui Cătălin Rusu au refăcut diferența de 3 goluri, după reușita de 4-1 care i-a purtat semnătura lui Guțu. Campionii de la Răucești au mai avut o tresărire de orgoliu, au marcat pentru 4-2, însă nu au mai avut tăria fizică și psihică pentru a obține un rezultat mai avantajos.

S-a terminat 4-2, o victorie muncită și meritată a celor de la Bradul Borca, care după acest succes păstrează șanse reale de a spera la titlul de campioană în actuala stagiune.

„Consider că a fost un meci destul de lejer pentru noi. Ori am jucat noi foarte bine, ori adversarul a prins o zi mai slabă, cert este că victoria a fost una muncită și meritată. Am fost peste ei, am ieșit la joc, am marcat destul de repede și cred că asta ne-a descătușat. Ulterior am știut să ne facem jocul nostru, am jucat bine atât defensiv cât și la mijlocul terenului și am profitat de ocaziile avute. Vreau să felicit băieții și antrenorul, este un succes care ne dă moral pentru următorul meci, cel mai important al campionatului, cel cu Voința Ion Creangă. Este meciul decisiv atât pentru noi cât și pentru ei, dacă batem mergem mai departe, dacă pierdem rămânem acasă“, a declarat la final organizatorul de competiții de la Borca, Ciprian Jigane.

În partida cu Speranta, Bradul Borca a evoluat cu următoarea formulă de echipă: Iftimie – Straton, Ciubotaru, Cataramă, Guțu – Pisică, Bălănescu, Gavril, Dodan – Brighiu și Șcrab, iar ulterior au mai intrat Codreanu, Severin și Lupașcu.

După victoria de sâmbătă, Bradul Borca a ajuns la 4 puncte, a depășit în clasament chiar pe Speranța Răucești, iar miercuri, de la ora 18.30, va evolua împotriva liderului, Voința Ion Creangă, în meciul decisiv care va stabili noua campioană la județ și formația care ne va reprezenta la barajul pentru promovarea în liga a treia.

De partea cealaltă, Speranța a rămas cu cele două puncte acumulate după prima parte a sezonului și a coborât pe treapta a treia a ierarhiei, iar miercuri, de la ora 16, va întâlni pe Victoria Horia.

Voința Ion Creangă – Victoria Horia 4-1 (3-0)

În cel de-al doilea meci al zilei, campioana sezonului regulat, Voința Ion Creangă, a întâlnit formația de pe locul 4, Victoria Horia, într-un adevărat derby între două formații care se cunosc foarte bine și ale căror orgolii sunt arhicunoscute. Așa cum era de așteptat, în primul rând după valoarea loturilor dar și a parcursului din sezonul regulat, fotbaliștii de la Ion Creangă s-au impus destul de lejer, cu 4-1, la finalul unei partide pe care a controlat-o și a dominat-o din primul până în ultimul minut. Cel mai bun jucător de pe teren a fost tânărul atacant al Voinței, Ionuț Tofan, fostul fotbalist care a venit în iarna trecută la Ion Creangă din liga a treia de la Petrotub Roman și care a marcat un hattrick în poarta celor de la Horia. Confruntarea de la Bicaz a început bine pentru elevii lui Gheorghe Leonte, care au deschis scorul prin Tofan, iar ulterior, Boboc a majorat avantajul la 2-0. Până la pauză, fotbaliștii de la Voința au mai înscris o dată, prin același Tofan, iar după primele 45 de minute, trupa din Ion Creangă avea deja un avantaj liniștitor. Repriza a doua a început ceva mai bine pentru elevii lui Constantin Leonte, care au redus din handicap, și se părea că Victoria poate reveni atât în joc cât și pe tabela de marcaj. Valoarea adversarului și-a spus încă o dată cuvântul, același Tofan a marcat golul cu numărul 4, iar partida s-a încheiat cu 4-1, o victorie categorică și meritată pentru Voința Ion Creangă. De altfel, înainte de play off, cei de la Horia au anticipat că Voința Ion Creangă este una dintre cele mai valoroase echipe din campionatul județean, cu șanse reale de a câștiga titlul și de a participa la barajul de promovare.

Marele regret pentru cei de la Ion Creangă este acela că l-au pierdut pe fundașul Tulpan, cel care a fost eliminat de pe teren pentru cumul de cartonașe galbene și care va abenta în derby-ul de miercuri cu Bradul Borca. „Cred că victoria noastră a fost una meritată și muncită, în condițiile în care am dominat jocul de la un capăt la altul. Am marcat de 4 ori, am avut și alte situații de a înscrie și, per total, am fost peste adversar. Însă marele regret este acela că am pierdut un jucător important și de bază pentru defensiva noastră, pe Tulpan care, în opinia mea, a primit destul de ușor cele două cartonașe galbene. Nu vreau să comentez asupra arbitrajului, care per total a fost unul corect, însă cele două galbene primite de Tulpan au fost destul de ușor acordate. Asta este, am pierdut un jucător important din apărare, însă trebuie să improvizăm pentru ca la ora meciului cu Borca să aliniem cel mai bun 11-zece. Miercuri va fi un meci care pe care, este partida decisivă, iar cine câștigă va cuceri totul în actuala stagiune. Nu am emoții, pentru că am mai trăit multe astfel de partide, iar într-o astfel de confruntare contează mai mulți factori, iar unul dintre cei mai importanți este norocul. Cert este că suntem două echipe de valori apropiate și e clar va fi un meci în care și factorul psihic își va spune foarte mult cuvântul“, a declarat Gheorghe Leonte, antrenorul de la Ion Creangă.

În jocul de sâmbătă, Voința a evoluat cu următorul 11-zece: Coșa – Vlaicu, Fomin, Panaite, Tulpan – Matei, Câmpanu, Brancău, Doboș – Boboc și Tofan, iar pe parcurs au mai intrat Bălăiță, Lefter, Nistor și Căutișanu.

Voința a ajuns la 6 puncte și rămâne lider în clasament după victoria de sâmbătă, în timp ce Victoria Horia este ultima în clasamentul din play off, fără niciun punct.

Adversar din Botoșani

Luceafărul Mihai Eminescu, campioana județului Botoșani, va fi adversarul formației din județul Neamț care va câștiga campionatul în actuala stagiune, pentru barajul de promovare în eșalonul 3 fotbalistic. Partidele de baraj se vor juca după sistemul tur-retur, iar primul meci pentru noua campioană din județul Neamț va fi pe teren propriu. Zilele de disputare ale acestor confruntări vor fi stabilite în perioada următoare de FRF, după ce se vor încheia toate campionatele județene.