Favoritele s-au impus

vointa ion creangaLa finele săptămânii trecute s-au disputat partidele rundei a 25-a în liga a patra la fotbal, etapă în care formaţiile care se luptă pentru locurile de play off s-au impus pe teren propriu sau în deplasare. Liderul, Speranţa Răuceşti, s-a impus la scor de neprezentare, 3 – 0, în confruntarea de pe teren propriu cu Arsenal Văleni. La pauză, gazdele au condus cu 2 – 0 iar în partea a doua au mai marcat o dată. După acest succes, elevii lui Daniel Zavate, au ajuns la 56 de puncte şi se menţin în continuare pe primul loc în clasament. Victorie şi pentru a doua clasată, Voinţa Ion Creangă, grupare care s-a impus cu 3 – 1 în disputa din deplasare cu Viitorul Podoleni. Oaspeţii au condus cu 1 – 0, la pauză, şi au mai marcat de două ori în repriza a doua, iar în urma acestei victorii se menţin pe locul 2 în ierarhia internă cu 49 de puncte. Bradul Borca a câştigat cu 3 – 0, la masa verde, meciul de acasă cu Cetatea II Tg. Neamţ, în condiţiile în care echipa de sub Cetate s-a retras din competiţie. Victorie lejeră şi scontată pentru Victoria Horia, care s-a impus cu 4 – 0 în duelul de pe teren propriu cu ultima clasată, LPS Roman. Formaţia din Horia a ajuns la 47 de puncte, se află pe locul 4, ultimul care asigură participarea în play off, şi s-a distanţat la 6 puncte de echipa de pe locul 5, Moldova Cordun, care în această etapă a stat. Etapa a 26-a se va disputa la finele săptămânii, iar până la finalul sezonului regulat mai sunt de jucat 5 runde.

Rezultate, etapa 25

Speranţa Răuceşti – Arsenal Văleni 3 – 0 (2 – 0)

Cimentul Bicaz – AS Grumăzeşti 2 – 0 (0 – 0)

Tineretul Cândeşti – Lupii Bistriţei 4 – 1 (2 – 0)

Viitorul Podoleni – Voinţa Ion Creangă 1 – 3 (0 – 1)

Victoria Horia – LPS Roman 4 – 0 (2 – 0)

13. LPS Roman  23  3  1  19  23-102  10p

Tot duminică s-au disputat şi partidele penultimei runde în cele două serii din liga a cincea. În derbiul seriei întâi, Zimbrul Pânceşti s-a impus cu 3 – 2 în confruntarea de pe teren propriu cu liderul, Viitorul Ruginoasa, după ce la pauză gazdele au condus cu 2 – 1. În ciuda înfrângerii, echipa din Ruginoasa a rămas pe primul loc în clasament, cu 32 de puncte, cu două mai mult decât gruparea din Pânceşti care se află pe locul 2. În seria a doua, liderul, Flacăra Brusturi, a câştigat cu 2 – 0 meciul de pe teren propriu cu Zimbrul Vânători Neamţ. În derbiul etapei, Voinţa Dobreni s-a impus la limită, scor 2 – 1, pe teren propriu în faţa echipei de pe locul 2, Zorile Urecheni. Flacăra Brusturi este pe primul loc, cu 36 de puncte, Zorile Urecheni este a doua, cu 35 de puncte, în timp ce Voinţa Dobreni se află pe treapta a treia a podiumului cu 34 de puncte