Favoritele s-au impus

petrotub romanLa finele săptămânii trecute s-au disputat partidele etapei a patra din liga a treia la fotbal, acolo unde, în seria I, au fost angrenate şi cele 3 formaţii din judeţul Neamţ.

Ceahlăul II Piatra Neamţ – Petrotub Roman 0 – 1 (0 – 0)

Derby-ul judeţean al rundei a patra s-a jucat vineri pe stadionul sintetic de la stadionul Municipal, între gazdele de la Ceahlăul II şi Petrotub Roman. Partida a fost una spectaculoasă pentru publicul spectator, cu ocazii la ambele porţi, iar la final , câştig de cauză a avut, poate, formaţia mai experimentată. Trupa lui Vali Avădanei a venit la Piatra Neamţ după duşul rece din runda precedentă, când a pierdut cu 0 – 3 jocul de acasă cu Bucovina Pojorâta, şi a întâlnit o formaţie care acumulase un singur punct în primele 3 runde. După o primă repriză echilibrată, cu ocazii la ambele porţi, oaspeţii au marcat singurul gol al întâlnirii în minutul 70 prin rezerva Pântea. Acesta a marcat în urma unui corner, când gazdele au respins greşit, balonul a ajuns la Pântea, care a şutat sec pe jos. Tinerii jucători de la Ceahlăul II au făcut un joc destul de bun şi curajos în faţa unui adversar mai valoros şi au fost foarte aproape de a obţine un rezultat mai bun. Antrenorul Ovidiu Marc a folosit în jocul de vineri următoarea formulă de echipă: Barna, Ihnatiuc, Mateiciuc, Călin, Scăpău, Tăbăcariu, Rotaru, Ivan, Iovu, Plăcintă şi Margină, iar după pauză au mai intrat Argatu, Ungureanu şi Drăghiceanu. După eşecul de cu Petrotub, satelitul Ceahlăului a rămas cu un singur punct, a coborât pe poziţia a zecea în clasamentul seriei întâi, iar în runda viitoare va evolua în deplasare cu AFK Miercurea Ciuc. Pentru elevii lui Vali Avădanei, succesul de la Piatra Neamţ a venit pe fondul unui joc echilibrat, fără prea multe greşeli. „A fost meci destul de bun pentru nivelul ligii a treia, cu ocazii la ambele porţi. Am reuşit să marcăm în urma unei faze fixe, care în final ne-a adus cele 3 puncte. Sunt mulţumit de rezultat şi de atitudinea băieţilor”, a declarat tehnicianul de la Petrotub. Formaţia de la malul Moldovei a evoluat cu următorul 11-zece: Ciuclea, Rotariu, Marin, Carnariu, Stahie, Ţapu, Popa, Petrila, Drugă, Damian şi Harbuzaru, iar după pauză au mai intrat Lupuşoru, Talpalariu, Pântea şi Gafiţa. Petrotub a ajuns la 9 puncte, este pe locul 2 în clasament şi va juca etapa viitoare pe teren propriu cu CSM Paşcani.

Sporting Lieşti – Cetatea Tg. Neamţ 3 – 4 (1 – 1)

Victorie mare şi importantă şi pentru Cetatea Tg. Neamţ, formaţie care s-a impus cu scorul de 4 – 3 în disputa din deplasare cu Sporting Lieşti. Confruntarea de la Lieşti a fost una destul de spectaculoasă, iar gazdele au deschis scorul încă din minutul 2, după o greşeală a defensivei târgnemţene. Oaspeţii au revenit destul de repede în meci, a controlat centrul terenului şi a reuşit să egaleze până la pauză prin Homeanc, după o centrare foarte bună a lui Miron. Cele două formaţii au intrat la egalitate la vestiare, iar repriza a doua a fost destul de echilibrată până în minutul 65. Atunci, băieţii lui Ciprian Danciu au marcat golul de 2 – 1prin Alexandru, care a prins un şut foarte bun de la aproximativ 16 meti. Miron a majorat avantajul oaspeţilor, după ce a transformat o lovitură de la 11 metri, iar Dutciuc a ridicat tabela la 4 – 1. Finalul de meci a aparţinut oaspeţilor, care au înscris de două ori, însă Cetatea s-a impus cu 4 – 3, succes care o menţine în fruntea ierarhiei seriei întâi. „Am făcut un joc destul de bun, iar băieţii au arătat că au potenţial, după duşul rece din runda precedentă. I-am felicitat pe cei de la Lieşti la final, pentru că au un stadion modern, am văzut un teren format din rulouri de gazon, foarte bun pentru nivelul ligii a treia. Sunt de mulţi ani în fotbal, dar vă spun sincer, o bază sportivă ca la Lieşti, construită din fonduri europene, nu am mai văzut la acest nivel. Felicitări lor, şi sperăm ca într-un viitor apropiat să reuşim şi noi la Tg. Neamţ să construim o astfel de bază”, a spus preşedintele de la Cetatea, Iulian Roman. Tehnicianul Ciprian Danciu a folosit în partida de sâmbătă următoarea formulă de echipă: Hărăguţă, Mihăieş, Sobariu, Huţanu, Varea, Bucătaru, Chirilă, Homneac, Miron, Bodron şi Mariş, iar în partea a doua au mai intrat Alexandru, Dutciuc şi Bobric. Cetatea a ajuns la 9 puncte, este pe poziţia a treia în clasament şi va evolua sâmbătă, pe teren propriu, cu FC Păpăuţi. În celelalte partide ale rundei a patra s-au consemnat rezultatele: FC Zagon – Aerostar Bacău 2 – 0, FC Păpăuţi – Sepsi Sf. Gheorghe 0 – 3, Bucovina Pojorâta – AFK Miercurea Ciuc 3 – 2 şi Ştiinţa Miroslava – CSM Paşcani 2 – 1. Bucovina Rădăuţi a stat.

1.AFK Miercurea Ciuc  4  3  0  1  12-4  9p

2. Petrotub Roman  4  3  0  1  10-3  9p

3. Sepsi Sf. Gheorghe  4  3  0  1  6-1  9p

4. Cetatea Tg. Neamţ  4  3  0  1  8-4  9p

5. Ştiinţa Miroslava  4  3  0  1  5-2  9p

6. Bucovina Pojorâta  4  2  2  0  10-6  8p

7. FC Zagon  3  2  0  1  3-1  6p

8. CSM Paşcani  4  1  2  1  7-6  5p