Fără victorie pe teren propriu

hcf1
HCF Piatra Neamţ – Rapid Bucureşti 30 – 34 (15 – 15)
Handbalistele de la HCF Piatra Neamţ au suferit o nouă înfrângere, pe teren propriu, în etapa a noua a divziei A. De această dată, trupa lui Dan Valentin a cedat cu 30 – 34 în faţa celor de la Rapid Bucureşti, o formaţie mult mai experimentată, cu patru jucătoare de nivelul Ligii Naţionale. Meciul de la sala Polivalentă, care a adunat în tribune aproximativ 80 de spectatori, a început echilibrat. Gazdele au condus pe tablă până aproape de pauză, când au avut 15 – 14, dar formaţia feroviară a reuşit să egaleze în ultimele secunde. Şi actul al doilea a început sub semnul echilibrului, cele două echipe mergând aproape una de cealaltă până pe final. Soarta partidei s-a decis cu câteva minute înainte de ultimul fluier, la scorul 31 – 30 pentru Rapid. În acel moment, gazdele au avut două situaţii bune de a marca, nu au reuşit, iar Rapid a taxat aceste ratări, a înscris de două ori, iar în final s-a impus la o diferenţă de patru goluri, scor 34 – 30. „A fost un meci destul de bun din partea noastră, în faţa unui adversar destul de valoros cu jucătoare experimentate şi cu o handbalistă nouă, Botârlău, care a evoluat şi în Liga Naţională. Sunt supărat doar pe rezultat, iar lipsa de concentrare pe final de meci a fost hotărâtoare în rezultatul final. Oricum, formaţia a arătat că este într-o uşoară creştere şi sperăm să progresăm de la meci la meci”, a spus după joc antrenorul Dan Valentin. Cea mai bună jucătoare de la HCF a fost Hriţcu, autoare a şapte goluri, iar celelalte goluri ale gazdelor au fost marcate de Lungu 7, Sandu şi Ghiuzan 5, Rusu şi Marin 2, Irofeti şi Petrea câte unul. HCF a rămas rămas cu nouă puncte şi se află în partea a doua a clasamentului, iar sâmbătă evoluează în deplasare cu Spartac Bucureşti.