Fără puncte din Giuleşti

rapid-ceahlaulRapid Bucureşti – Ceahlăul Piatra Neamţ 1-0 (1-0). A marcat Grassi 8’

Stadion: Valentin Stănescu, vreme răcoroasă, teren dificil, spectatori, cca. 2000

Rapid: Drăghia – Kusnir, Robuste, Grassi, Josl(N. Vasile 81’) – Moke, Trandu(Keslinek 69’) – Tudoran, I.Popa, N’Koy(Luque 51’) – Cioablă. Antrenor, Dan Alexa.

Ceahlăul: Calancea – Călin, Gorea(Stana 58’), Cazan, Margină – Iovu, Tabacariu – Chitoşcă(Popadiuc 69’), Ştefănescu, Gheorghiu – Nedelcu. Antrenor, Costel Ilie.

Cartonaşe galbene: Moke 41’, Robuste 42’, I.Popa 45’, Trandu 60’, Grassi 73’, Kusnir 90’, Drăghia 90’/Chitoşcă 47’, Tabacariu 84’

Arbitrii: Adrian Illyeş – central, Dan Popescu, Florin Pucheanu – asistenţi, Ovidiu Robu – rezervă

Observatori: Dorinel Dincă, Augustus Constantin

Ceahlăul Piatra Neamţ a pierdut primul meci noua stagiune a ligii a doua, după înfrângerea, 0-1, înregistrată în deplasare cu Rapid Bucureşti, în etapa a treia din seria întâi. Confruntarea din Giuleşti a fost considerată derbiul etapei dar şi al seriei, între două formaţii care şi-au anunţat intenţiile de a reveni cât mai repede în liga întâi. Cu un prim unsprezece multinaţional, unde şi-au găsit locul doar 5 jucători români, giuleştenii au început mai bine partida de sâmbătă şi au deschis scorul încă din minutul 8, în urma unui corner, mingea a ajuns la Grassi, iar acesta a reluat cu capul, mingea  atins bara şi a intrat în poartă. Băieţii lui Dan Alexa au dominat jocul şi după înscrierea golului, iar în minutul 18 au avut şansa de a se desprinde la 2-0, însă Cioablă a ratat din situaţie favorabilă. A urmat şutul lui Tandru din afara careului, însă mingea a fost deviată în corner, după care acelaşi Cioablă nu a mai ajuns la centrarea din lateral a lui Kusnir. Ultima situaţie importantă a primei reprize i-a aparţinut lui Tudoran, care a şutat periculos însă Calancea a respins. Băieţii lui Costel Ilie nu s-au văzut aproape deloc în primele 45 de minute, iar rezultatul înscris pe tabelă la pauză era oarecum unul normal. Costel Ilie a văzut că echipa lui poate mai mult pe finalul primei reprize şi în partea a doua a scos un fundaş, pe Gorea, şi a introdus un mijlocaş, pe Stana, iar jocul ofensiv al oaspeţilor a crescut mult în consistenţă. Totuşi, tot feroviarii au fost mai periculoşi la poarta adversă, şi Cioablă a semnat prima ocazie în contup gazdelor, când acesta a şutat bine din lateral stânga, înăs Calancea şi-a făcut încă o dată datoria şi a respins. Josl a reluat şi el spectaculos din vole, dar mingea s-a dus peste, iar în minutul 79 s-a consemnat cea mai mare ocazie de gol în contul pietrenilor, atunci când Popadiuc a şutat bine, mingea a fost deviată de un adversar în bară, după care s-a dus în corner. Ceahlăul a evoluat mai bine în partea a doua, însă s-a apropiat rar de poarta lui Drăghia, iar Rapid s-a impus în cele din urmă cu 1-0, un rezultat oarecum normal după ceea ce s-a întâmplat pe teren. La partida de sâmbătă au asistat fostul preşedinte de onoare de la FC Ceahlăul, Gheorghe Ştefan, actualmente consultant tehnic la FC Voluntari şi Angelo Massone, administratorul delegat al nemţenilor, căruia i-a fost ridicată această funcţie de către creditorii de la FC Ceahlăul. „A fost o atmosferă frumoasă creată în Giuleşti de superterii Rapidului şi mi-aş dori ca atât Rapid cât şi Ceahlăul să promoveze împreună în liga întâi”, a spus după meci italianul Massone. De partea cealaltă, principalul de la Rapid, Dan Alexa, a admis la final că victoria echipei sale a fost una meritată după aspectul jocului. „Cred că am controlat în totalitate acest joc şi ne-am creat cele mai multe ocazii de gol. E adevărat că şi ei au avut o bară, dar şi noi pe final şi consider rezultatul unui echitabil. Am învins o contracandidată la promovare, şi Ceahlăul este o echipă bună, dar mai avem mut de muncit pentru a ne atinge acest ţel. E greu când ai în lot foarte mulţi jucători străini, dar astăzi au jucat cu determinare, chiar dacă mai sunt multe lucruri de pus la punct”. După eşecul de sâmbătă, Ceahlăul a rămas cu 3 puncte şi se află la jumătatea clasamentului, iar în etapa viitoare va sta pentru că FCM Dorohoi nu s-a înscris în competiţie. Galben-negrii vor susţine următorul joc tot în deplasare cu Academica Clinceni, pe 26 septembrie, iar pe 30 septembrie vor juca la Buzău restanţa cu Gloria din runda a doua.